Udalosti na Dvojke

September 2023

Rovesnícke učenie

Rovesnícke učenie (foto)

Včielky zo 4.A mali možnosť zahrať sa na učiteľov. Žiakom z 2.A čítali príbeh o dvoch kamarátoch permoníkoch, ktorí sa volali Klimko a Barborka. Dostanú sa do sveta ľudí, spolu s deťmi sa naučia aj to, ako fungujú peniaze, ako sa zarábajú a prečo by sme ich nemali všetky pomíňať. Nechýbalo vypracovanie úloh, návrh eura, čítanie z mapy o našich susediacich krajinách a ich platidlách. Tešíme sa na ďalšie stretnutie k finančnej gramotnosti!

Veselé jazykové cvičenie

Veselé jazykové cvičenie (foto)

Žiaci prvého stupňa si v rámci Európskeho týždňa športu veselo zacvičili na školskom dvore. A keďže ten istý týždeň je aj Európsky deň jazykov, naučili sa cviky počítať po chorvátsky, po nemecky, po taliansky a po maďarsky.

Víťazi jazykovej súťaže

Víťazi jazykovej súťaže (foto)

Žiaci 3.A, 3.C4.B sa zapojili do jazykovej súťaže "Ak vieš, odpovieš", ktorá bola súčasťou aktivít Európskeho dňa jazykov na našej Dvojke.

Pod ich rukami vznikli krásne viacjazyčné slovníky. Najúspešnejšími jazykármi boli:

Sára Duchoňová 3.A

Oliver Soustružník 3.A

Martin Kašiar 3.A

Tatiana Martincová 4.B

Hana Hroncová 4.B

Soňa Droppová 4.B

Viktória Repiská 4.B

Európsky deň jazykov na Dvojke

Európsky deň jazykov na Dvojke (foto)

Milí priatelia Dvojky,

chceme sa vám pochváliť skvelým dňom, ktorý sme zažili 26.9.2023. Sme jazyková škola, to sa o nás vie. Naše decká sa so svojimi znalosťami cudzích jazykov rozhodne nestratia, to je tiež pravda. V prvom rade veľa a kvalitne konverzujeme, samozrejme aj gramatikujeme a máme skvelé výsledky. O tom ale tento príspevok nie je.

Je o tom ako sme poriadne oslávili Európsky deň jazykov. Naši deviataci z 9.A si pripravili 5 výnimočných a trochu aj bláznivých stanovísť, kde o zábavu, zaujímavé informácie a skvelé zážitky nebola núdza. Spoločne sme navštívili Japonsko, Anglicko, Španisleko, Česko a Francúzsko. Nazreli sme do podivnej a tajomnej japonskej mytológie, zblízka preskúmali špenielsky tanec flamenco a tiež ochutnali sladké maškrty churros, ktoré španieli milujú, vychutnali si zamilované predstavenie mímov z Francúzska, spoločne sme si zaspievali české pesničky z minulého tisícročia, smiali sa na scénkach ako z kabaretu a v Anglicku sme sa zamerali na Shakespearovu slávnu lebku a tiež typické britské raňajky, ktoré mnohí tak milujú.

Bolo toho samozrejme omnoho viac, no najlepšie bude, ak sa spýtate detí a mládežníkov, ktorí mali možnosť vidieť to celé na vlastné oči :)

Ďakujeme, neskutočne skvelá 9.A, naozaj to stálo za to :)

Salamander očami detí

Salamander očami detí (foto)

Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom zorganizovalo výtvarnú a literárnu súťaž o slovenskom baníctve v rozprávkovom svete permoníkov a víl. Najlepšie práce budú ocenené a vystavené v Banskej Štiavnici v Ruinbare. Do literárnej časti súťaže sa zapojil kreatívny žiak Martin Drutarovský zo 7.D. Jeho príbeh si budete môcť prečítať už čoskoro v školskom časopise. Výtvarnú časť zastupuje úctyhodný počet žiakov: Martin Matejka 6.A, Katarína Michalíková 6.A, David Šmirala 6.A, Tereza Šišková 6.A, Olívia Černáková 6.A, Veronika Píšová 6.D, Ivan Kollár 6.D, Eliška Štefanová 6.D, Jakub Beňadik 6.D, Lenka Rašlíková 7.D, Elišla Tináková 8.A, Filip Šurek 8.A, Lilien Beňová 8.A, Natália Pulišová 8.C, Simona Miháliková 8.D.

Našim žiakom patrí veľká vďaka za húževnatosť pri tvorbe. Prajeme im veľa šťastia na súťaži!

No BackPack Day na I. stupni

No BackPack Day (foto)

Do výzvy nášho školského parlamentu sa zapojili aj žiaci prvého stupňa. V tejto výzve sme si pripomenuli ťažké podmienky niektorých detí, ktoré študujú v biede, s chabým vybavením a áno, často aj bez školskej tašky. Nepredstaviteľné? Pozrite, ako si s touto úlohou poradili deti, a v mnohých prípadoch aj ich rodičia.

Skvelé! Ďakujeme!

No BackPack Day

No BackPack Day (foto)

V stredu ráno (27.septembra) sa možno viacerí okoloidúci čudovali, keď na ulici videli našich žiakov. Prečo? Lebo si učebné pomôcky neniesli v školských taškách! Namiesto toho mali svoje veci uložené v rôznych zvláštnych predmetoch, ako sú kufre, klietky pre zvieratá, obaly na hudobné nástroje, odpadkové vrecia, taburetky, posteľná bielizeň, košíky na hríby či dokonca šerblík!

Nejde len o nejaký bláznivý výmysel, malo to omnoho hlbší význam. Tento deň sa na celom svete označuje ako No Backpack Day a má nám pripomenúť, že nie každý žiak na našej planéte má prístup k vzdelaniu. Že v rôznych kútoch sveta pre školopovinné deti nie je samozrejmosťou vlastniť krásnu školskú tašku a že mnohé deti musia denne dlhé hodiny kráčať pešo do školy a svoje učebné pomôcky si nesú so sebou v tom, čo doma našli.

Tak si pozrime, akí kreatívni boli naši žiaci pri vymýšľaní originálnych školských tašiek. Všetkým, ktorí sa zapojili, ďakujeme!