Ďatelinky

Apríl

Vitaj jar

Vitaj jar (foto)

Ešte včera bola zima, dnes je pekná jar,

Poberaj sa starec marec ta, kam išiel február.

Čo zistíme v kalendári? Že slniečko viacej žiari,

Tešíme sa všetci z jari.

Deti z oddelenia Ďateliniek privítali jar básňami, piesňami aj výrobou prvých jarných kvietkov. Symbolom jari sú aj Veľkonočné sviatky. Pri tejto príležitosti si deti maľovali vajíčka a vytvorili milé veľkonočné pozdravy.

Mesiac marec je aj mesiacom kníh a preto sme navštívili mestskú knižnicu, kde pre nás pani Kaššová pripravila pekné aktivity, rozprávkové hádanky a deti mali možnosť si vymeniť knihy na čítanie. Taktiež sme si vyrobili do kníh pekné záložky a viac sme sa zoznámili s pani spisovateľkou Máriou Ďuríčkovou a deti nakreslili pekné obrázky z knihy Danka a Janka. V marci sme si pripomenuli aj sviatok žien a každý si vyrobil pekné srdiečko pre najdôležitejšiu ženu v ich živote.

Február

Fašiangy skončili – Zima odchádza

Fašiangy skončili – Zima odchádza (foto)

Deti z oddelenia Ďateliniek obdobie fašiangov prežívali prípravou na karnevalovú slávnosť výrobou masiek, šašov, prípravou a výzdobou triedy. Čas fašiangu sme ukončili karnevalom plným zábavy, hier, súťaží aj tancov. Vo februári si pripomíname aj Deň sv. Valentína a deti si vyrobili pekné valentínky, ktoré darovali svojím najmilším. Nezabudli sme ani na zimné športy a zvieratka a deti v skupinkách vytvorili pekné obrázky formou koláže. Ďatelinky usilovne pracovali a tešia sa na blížiacu sa jar, ktorá už začína klopať na dvere.

Krása ľudových rozprávok

Krása ľudových rozprávok (foto)

Deti z oddelenia Ďateliniek navštívili v piatok 9.2. mestskú knižnicu, kde nás privítala stále usmievavá pani knihovníčka - pani Kaššová. Deti sa do knižnice veľmi tešili a skutočne sa oplatilo. Pani Kaššová deťom čítala krásne slovenské ľudové rozprávky a k jednotlivým rozprávkam deti plnili rôzne úlohy a aktivity. Potom si prezreli a vybrali ďalšie nové knihy na čítanie, lebo radi a aktívne čítajú. Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

November

Zima klope na dvere

Zima klope na dvere (foto)

V mesiaci november sme s deťmi z oddelenia Ďateliniek už pociťovali aj vonku, že zima sa neuprosne blíži. Začiatkom mesiaca sme s deťmi navštívili mestskú knižnicu kde pani Kaššová zoznámila deti s knihou "Apríloví Hugo" a pripravila pre deti aktivity - hrou na detektívov. Pripomenuli sme si aj Deň nevidiacich a deti si zmyslovými hrami vyskúšali ako to majú nevidiaci ťažké. 11. novembra sme očakávali že sv. Martin príde na bielom koni a tak si deti vyrobili pekné obrázky a pochutnali na svätomartinských rožkov. Spoznávali sme život na dedine v zimnom období, prvé stridžie dni "Katarínu, Ondreja" a pripravovali sme sa na príchod adventu. Šikovné rúčky deti si vyrobili adventné venčeky. Nezabudli sme ani na prírodu a zvieratka, ktoré sa pripravujú na zimu a ako zimujú. Čaká nás čas adventu a každý deň si vezmeme malé prekvapenie z adventného kalendára a tešíme sa na Vianoce ktoré sú k nám čoraz bližšie.

Október

Ďatelinky a krásna jeseň

Ďatelinky a krásna jeseň (foto)

Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherné vydanie. Jeseň je čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Je aj predzvesťou zimy, ktorá prináša do našich príbytkov pokoj a dni oddychu. Jeseň prichádza pomaly, po horúcich letných dňoch sa k nám vkráda so svojim chladným počasím.

Deti v oddelení Ďateliniek si krásnu jeseň užívajú naplno či vonku pri spoločných hrách, alebo pri jesenných aktivitách v oddelení. Deti tvorili z rôznych materiálov jesenné obrázky, využili aj jesenné plody z ktorých vyrobili rôzne zvieracie postavičky – Ovocníčkov, Krumplíčkov.... Pripravovali sa na Halloween a tak si deti vyskúšali maľovanie na drevo a vytvorili pekné drevené tekvičky, vyzdobili si triedu a užívali Halloween -  karnevál plný zábavy, súťaži aj chutného občerstvenia.

Október mesiac úcty k starším v ÚLIKU

Október mesiac úcty k starším v ÚLIKU (foto)

Október je  mesiac, kedy nielen staršia generácia vníma vlastný vek a obhliada sa v spomienkach do zapísaných stránok knihy života, ale aj mladšia generácia si viac uvedomuje pevné miesto ktoré v ich živote zaslúžene patrí starým rodičom. Úcta k človeku je veľmi dôležitá a nielen v tomto mesiaci. Pre niekoho obyčajný deň, pre deti z Úlika výnimočný. Každá etapa ľudského života má svoju krásu a osobitosť, má ho teda aj staroba. Deti s oddelenia Ďateliniek spoločne so žiačkami a žiakom 6.B triedy odovzdali krásne pozdravy starkým v Domove dôchodcov pri Kaštieli v mene všetkých deti školského klubu ÚLIK. Deti spríjemnili popoludnie seniorom prianím, spevom aj tancom. Starkým odovzdali malé darčeky, ktoré pre ne pripravili deti z ÚLIKA. Každý ulikáč vyrobil aj pre svoju starkú, starkého, babku, dedka krásne darčeky prostredníctvom ktorých im chcú poďakovať za spomienky, ktoré nikdy z ich mysle nevymiznú, za múdre slová, nežné pohladenie, pochopenie, trpezlivosť aj pomoc. Preto starší ľudia si zaslúžia našu trvalú lásku, pochopenie, trpezlivosť aj pomoc.

Naším starkým za všetko zo srdca ďakujeme.

September

Ďatelinky v knižnici

Ďatelinky v knižnici (foto)

Deti z oddelenia Ďateliniek navštívili mestskú knižnicu ako ozajstní čitatelia. Bližšie sa zoznámili s pani Kaššovou, ktorá deti po príchode milo privítala a pozorne si vypočula detské zážitky z prázdnin a obrázky ktoré deti nakreslili dala v knižnici na výstavu. Po spoločných aktivitách si deti vypožičali pekné knihy na čítanie. Deťom sa návšteva v knižnici páčila a tešia sa na ďalšiu návštevu.