NAVIGÁCIA

Školský klub detí

2020/2021

Školský rok 2020/2021

September Október November December Január Február Marec Apríl Máj Jún

 

Júl

Prečítané leto 2021

Prečítané leto 2021 (foto)

Keď povieme prázdniny, predstavíme si hlavne pokoj od bežných školských povinností a veľa voľného času. K dobrému oddychu určite patrí aj dobrá kniha. Preto sme v rámci prázdninovej činnosti ŠKD využili ponuku mestskej knižnice zapojiť sa do projektu Prečítané leto 2021. Naši Úlikáči sa tak zabavili pri rôznych aktivitách, ktorých spoločnou témou boli Hrady a zámky na Slovensku. Dopĺňali chýbajúce písmená do názvov hradov, spoločne si prečítali povesť o hrade Beckov, snažili sa dobyť hradné veže či nakresliť hrad podľa vlastnej fantázie. Za odmenu dostali od tety knihovníčky Prázdninový kalendár, do ktorého si môžu zapisovať zážitky z prázdnin.

  

 

Prázdninová Dvojka

Prázdninová Dvojka (foto)

Brány škôl sa síce už zavreli ale na našej Dvojke to žije aj cez prázdniny. Deti v Úliku si prvé dni prázdnin parádne užívajú. Okrem toho, že navštívili mestskú knižnicu, si vyrobili krásne letné obrázky, vyskúšali stolný tenis, v školskej záhradke ochutnali prvé letné plody a užili si mnoho zaujímavých aktivít, ktoré pre ne pripravili pani vychovávateľky.

  

 

Jún

Aj v júni nám bolo skvelo

Aj v júni nám bolo skvelo (foto)

Posledný mesiac školského roka nám dal veru vysokými teplotami zabrať, ale napriek tomu bol veselý a pestrý. Zabavili sme sa na maxipárty s tancom, vytvárali sme kreatívne účesy, darčeky ku Dňu otcov, zahrali sme si divadielko s vlastnoručne vytvorenými ponožkovými maňuškami, maľovali sme "veselé" kamene. V jedno popoludnie sme si vytvorili obrázky našich znamení a aj sme sa čosi o sebe dozvedeli. Absolvovali sme celodenný výlet do Vydrovskej doliny, pripomenuli si, ako sa správať cez prázdniny, aby sme sa v septembri všetci vrátili šťastní a hlavne zdraví. Na konci mesiaca nám zostalo spoločnými silami upratať hry a hračky a zhodnotiť svoju celoročnú prácu. Spokojní so svojou prácou sme sa rozlúčili a tešíme sa opäť na stretnutie v septembri.

  

 

Kreatívne zábavné popoludnie

Kreatívne zábavné popoludnie (foto)

Z našich dievčat nám vyrastajú slečny, ktoré sa rady parádia a tak sme si jedno júnové popoludnie spestrili zábavnou účesovou tvorbou. Porotou boli chlapci, ktorí inšpirovaní dievčatami, sa nakoniec tiež "ozdobili". :)

  

 

Slniečka sa rozlúčili s ŠKD

Slniečka sa rozlúčili s ŠKD (foto)

Pretrvávajúce slnečné počasie je neklamným znakom blížiacich sa vytúžených letných prázdnin. Slniečka si pred nimi stihli zopakovať a aj prakticky vyskúšať základy Prvej pomoci s pani učiteľkou Dubeňovou, lebo prázdniny sú dlhé a aj napriek poučeniam od rodičov a pedagógov sa môže všeličo pritrafiť. Nehoda nie je náhoda a preto treba byť pripravený. Posledný mesiac sme sa tiež viackrát zabavili pri obľúbenej súťaži Dobre vedieť!, ktorú si Slniečka samé pripravili. Overili si tak svoje vedomosti a tiež získali nové informácie. Mladší Úlikáči sa k nám po prázdninách vrátia, ale pre našich štvrtákov znamená koniec školského roka aj rozlúčku s Úlikom. Tak sme si na rozlúčku zamaškrtili, rozdali pamätné listy a kľúčenky a popriali pekné prázdniny. Teraz už hurááá na prázdniny a dovidenia v septembri!

  

 

Minitrhovisko u Motýlikov

Minitrhovisko u Motýlikov (foto)

Aj keď sme len prváci, finančnú gramotnosť, schopnosť obchodovať, predávať či nakupovať sme si vyskúšali na našom vlastnom Minitrhovisku. Vyrobili sme si peniaze, vymysleli si plagáty, pútače a cenník služieb a tovaru, ktorý sme ponúkali. Boli to rôzne šperky, športové služby, manikúru, make up, kuchárske a kulinárske služby. Každý z nás bol predávajúci aj kupujúci a bola to práca a zároveň aj super zábava.

  

 

Dopraváčik

Dopraváčik (foto)

Prázdniny sa pomaly blížia a preto sme si v ŠKD pripomenuli ako sa máme bezpečné správať na cestách. Zopakovali sme si pravidlá cestnej premávky, značky. Deti si zahrali dopravné pexeso, ktoré dostali ako darček z dopravného ihriska. Milé deti, prajeme Vám krásne prázdniny, veľa šťastných kilometrov na bicykli alebo kolobežke.

Praje kolektív ŠKD.

 

 

Spolu v parku

Spolu v parku (foto)

Na koniec školského roka sme si naplánovali deň v parku. Lienky z 2.B spolu s p. učiteľkou Vierkou a p. vychovávateľkou Saškou sa v utorok spoločne vybrali do parku, kde bolo naozaj krásne. Pod najstaršou lipou sme si zložili deky, oddychovali, hrali hry. Najviac nás bavila medovníková chalúpka s preliezkami, kde sme sa do sýta vyšantili. Navštívili sme aj Minizoo. Chlapci si zahrali futbal a cestou späť do školy sme si pochutnali na zmrzline.

  

 

Záchranári v akcii

Záchranári v akcii (foto)

Motýliky sa v školskom klube detí nielen zabávajú, ale to určite viete. Zábavnou formou sa učíme a rozvíjame našu čitateľskú či finančnú gramotnosť. Pani vychovávateľka v spolupráci s praktikantkou vysokej školy, ktorá k nám chodila na prax zorganizovali besedu so záchranárom Jakub. Jakub Medveď je bývalý žiak našej školy a veľmi ochotne prišiel medzi nás a porozprával nám aké je to byť záchranárom. Vysvetlil nám ako poskytnúť prvú pomoc, ako zavolať záchranku a ktoré sú dôležité telefónne čísla. Umelé dýchanie a masáž srdca sme si mohli aj prakticky vyskúšať. Všetko to bolo zaujímavé a chvíľu sme cítili ako záchranári aj my.

  

 

Morský a podmorský svet očami detí

Morský a podmorský svet očami detí (foto)

S letom prichádza vytúžené dovolenkové obdobie. Dovolenkovým ideálom detí je pobyt pri mori. More by malo byť čisté, mať teplotu tak akurát a nemali by okolo nás plávať žiadne morské (po)tvory. Lenže deti sa zaujímajú práve o tie morské tvory a ich tajuplný svet, čítajú rôzne príbehy o rozprávkových bytostiach žijúcich v mori.  Preto sa včielky v ŠKD rozhodli preniesť sa do rozprávkového podmorského sveta, kde žije množstvo živočíchov rôznych tvarov nádherného sfarbenia a drobné vodné rastlinky. Všetku túto vodnú krásu sme maľovali v skupinách.

  

 

Jún - Tvorba Mravčeky

Jún - Tvorba Mravčeky (foto)

Júnová činnosť detí bola zameraná na zručnosti týkajúce sa motoriky prstov - skladanie z papiera v krabici, interiér obývačky, ktorý bude slúžiť na hranie sa pre dievčatá. Darček pre otcov - odkaz vo fľaši a ešte téma - Čím chcem byť? Deti fantazijne zobrazovali svoje predstavy a chceli byť hasiči, policajti, učiteľky, predavačky či vojaci z povolania...

  

 

Super deň

Super deň (foto)

V pondelok 21. júna si deti z 3.B triedy - Ďatelinky užili krásny letný, slnečný deň naplno. Tradične ako každý rok aj teraz sme mali celodennú akciu "Grilovačka u Renky". Kým oteckovia grilovali chutné mäsko a maminky čistili a krájali zdravú zeleninku, deti sa zabávali, hrali, súťažili. Najviac zábavy bolo pri hrách s vodou. Vodné pištole striekali na všetky strany. Bolo to príjemné a osviežujúce. Perfektne bolo aj na fontánovej šúchale. Keď sme si pochutnali na dobrom mäsku, zelenine, koláčoch aj zmrzline, unavení, ale plný zážitkov sme išli domov. Už teraz sa tešíme na budúce leto, na tento "Super deň".

  

 

Včielky a voľný čas – čas prázdnin sa blíži

Včielky a voľný čas – čas prázdnin sa blíži (foto)

Je úžasné mať veľa voľného času, pekné počasie, no ešte lepšie je dokázať ho aj hodnotne využiť. Včielky sa hrajú v popoludňajších hodinách v areáli školy rôzne hry, pri ktorých sa do sýtosti zabavia, cvičia svoju obratnosť na preliezačkách, trénujú športy rôzneho druhu, alebo len tak leňošia pod stromami, hrajú sa spoločenské hry, kreslia a čítajú si obľúbené knihy.

  

 

Včela – nositeľka života

Včela – nositeľka života (foto)

Vedeli ste, že včely nikdy nespia? Že len občas odpočívajú v prázdnych voskových bunkách plástu? Že dokážu rozpoznať tváre? Že na vyprodukovanie jedného poháru medu musia včely preletieť vzdialenosť, ktorá je približne taká dlhá, akoby ste chceli prejsť trikrát okolo Zeme? Aj deti z oddelenia včielok v ŠKD  pracovali ako včeličky. Na začiatku sa dozvedeli rôzne zaujímavosti zo sveta včiel. Okoštovali sladký medík a na záver tvorili včelie úliky - štruktúru včelieho plástu s včeličkami.

  

 

Deň otcov

Deň otcov (foto)

Prečo je otec v živote detí nenahraditeľný? Otec je niekto, kto ťa chce chytiť skôr, než spadneš. Zdvihne ťa, opráši a umožní ti skúsiť to znova. Otec je niekto, kto chce zabrániť tomu, aby si robil chyby, ale namiesto toho ti umožní nájsť si vlastnú cestu. Otec je niekto, kto ťa drží, keď plačeš, prekypuje hrdosťou, keď uspeješ a verí v teba, aj keď sa ti niečo nepodarí. Vážme si našich oteckov, tatinkov, ocinov, tatov... a dávajme im najavo našu lásku, oddanosť a úctu. Práve ich sviatočný deň - Deň otcov je tou pravou príležitosťou.

  

 

Lastovičky bezpečne na prázdniny

Lastovičky bezpečne na prázdniny (foto)

Letné prázdniny sa pomaly blížia a tak sme si v oddelení preopakovali základy prvej pomoci za pomoci pani učiteľky Dubeňovej, za čo jej ďakujeme. Zopakovali sme si čísla záchranných zložiek a deti mali možnosť naučiť sa ako správne ošetriť zranenia.

  

 

Sovičky a deň otcov

Sovičky a deň otcov (foto)

Otec je pre deti inšpiráciou kamarátom, ochrancom. Človekom na ktorého sa môžeme spoľahnúť. 20.6. si pripomíname práve deň otcov a pri tejto príležitosti si Sovičky vyrábali darček pre otecka. Z papiera vyrobili medailu, ktorá sa dá pripevniť pomocou magnetky na chladničku. Všetkým oteckom prajeme len to najlepšie.

 

 

Podmorský svet - Lienky

Podmorský svet - Lienky (foto)

Hoci more si v súčasnosti pozeráme len na obrázkoch či fotkách, malé nahliadnutie pod jeho hladinu spolu s deťmi sme si užili v ŠKD. Bola to ozajstná zábava. Predstavili sme si podmorský svet pozretím náučného videa na túto tému. Veľký papier poslúžil ako more – vymaľovali sme si ho farbami na modro. Na ďalších kúskoch papiera sme si nakreslili a vystrihli farebné rybičky, kraby, či žraloka. Aj veľryby, delfíny, chobotnice, mušle a morské rastliny. Porozprávali sme sa akým spôsobom oceány a moria znečisťujeme a čo môžeme urobiť, aby sme to zastavili.

  

 

Kamarát je naj...

Kamarát je naj... (foto)

Kamarát... človek, s ktorým niekoho spája medziľudský vzťah náklonnosti, vzájomného porozumenia a dôvery. Deň najlepších priateľov 8.6.2021 bol aj u nás v oddelení Lienok oslavou kamarátstva. Smajlík s venovaním si deti vyrobili a darovali svojmu naj... kamarátovi v triede ako symbol priateľstva.

 

 

Cesta okolo sveta

Cesta okolo sveta (foto)

Zem - najkrajšia, najpohostinnejšia. Je ako otvorená kniha s množstvom nedopísaných strán. Život na tejto krásnej modrej planéte prekonal dlhú cestu od svojho vzniku. Deti s oddelenia Ďateliniek sa vybrali na "Cestu okolo sveta". Bola to síce len cesta prštekom po mape a glóbuse, ale deti spoznali "majestátnych modrých obrov" – svetové oceány a moria. Dozvedeli sa ako moria vznikali, nakukli pod morskú hladinu a videli život v moriach a oceánoch. Zistili, že aj morské vody treba chrániť, keďže majú pre život na našej Zemi veľký význam. Z ich ochranou je potrebné začať už na pevnine. Na našej ceste sme navštívili aj svetové kontinenty, na ktorých je život pre nás neznámy, no zaujímavý. Deti poznajú rôzne zvieratá aj miesta ich výskytu. Pre niektoré krajiny je charakteristický aj Totem, ktorý si deti vyrobili aj sa s ním zahrali. Našu cestu sme ukončili na krásnych slovenských lúkach, kde sme spoznávali živočíchy, aj lúčne rastliny. Zvlášť sme sa venovali najužitočnejšiemu stvoreniu, ktoré ako jediné produkuje pre človeka niečo zdravé, dôležité – med. Deti poznajú život včely medonosnej aj jej význam pre všetko živé. Na tejto ceste sme si uvedomili, že medzi najdôležitejšie úlohy dnešného človeka patrí ochrana a zveľaďovanie životného prostredia, aby sme ho zachovali pre ďalšie generácie. Deti svoje poznatky z "cesty okolo sveta" stvárnili v pekných projektoch.

  

 

Margarétky na slniečku

Margarétky na slniečku (foto)

Máme tu posledný mesiac školského roka. Jún nás konečne potešil slnečným počasím a my si ho užívame plnými dúškami.

  

 

Talentárium - Úlik má talent

Talentárium - Úlik má talent (foto)

Každé dieťa je výnimočné. Každé dieťa má talent na niečo iné. Niektoré vyniká v speve či tanci. Iné je jednička v športe, v jazde na koni alebo žonglovaní. My v Úliku sme sa rozhodli tieto talenty ukázať aj ostatným kamarátom. Deti nie len prezentovali pred svojimi spolužiakmi rôzne disciplíny ale posielali aj rôzne videá z gymnastiky či horolezectva. Deti sa veľa nasmiali a hlavne sa aj zabavili.

 

Čas strávený vonku

Čas strávený vonku (foto)

Počasie nám praje a tak môžeme viac času tráviť pri aktivitách vonku. Jednou z nich bola aj spoločenská outdoorová hra - Hmyzie kľučky, pri ktorej Slniečka v skupinách plnili rôzne úlohy podľa zadania a overili si tak svoje vedomosti získané v škole, či v ŠKD. Vonku si vyskúšali aj maľovanie na potravinovú fóliu, na ktorú spoločne stvárnili podmorský svet, aby nám všetkým pripomenuli jeho krásu a rôznorodosť a tiež povinnosť starať sa o jej zachovanie. Ale väčšinou sa hráme, cvičíme si svoju obratnosť na preliezačkách, športujeme alebo len tak leňošíme v tieni stromov.

  

 

Deň najlepších priateľov – Veselý darček

Deň najlepších priateľov – Veselý darček (foto)

"V núdzi poznáš priateľa"

Deň najlepších priateľov je dňom oslavy pravého priateľstva. Tento deň je venovaný vrúcnym vzťahom medzi najlepšími priateľmi. Aj včielky sa rozhodli osláviť tento krásny deň a obdarovať svojho kamaráta vlastnoručne vyrobeným originálnym darčekom.

  

 

MDD v Úliku

MDD v Úliku (foto)

Deň detí sa v Úliku uskutočnil na školskom dvore. Po dlhom čase sme sa mohli stretnúť všetky oddelenia tak, aby sme sa nemiešali pri spoločnej aktivite. Úlikači si svoj sviatok parádne užili pri hudbe, kde to parádne roztočili milou rozcvičkou.

Všetci vieme, ako nás pandémia ovplyvnila..., zostali sme zo dňa na deň uväznení doma. Nemohli sme sa navštevovať, nemohli sme chodiť do školy, do práce. Iní zas neúnavne pracovali na tom, aby sme zostali zdraví a mohli sme sa vrátiť do normálneho života. Práve preto sme v Úliku prijali výzvu a spoločne sme si zatancovali Jeruzalema dance challange. Challenge pochádza z anglického jazyka a znamená výzva. Objavila sa už minulý rok vo februári a okamžite sa stala virálnou. Touto malou oslavou pohybu sme dokázali, že sme v tom spolu a spolu to dokážeme.

Na záver si každé oddelenie na svojom stanovišti nakreslilo znak svojho oddelenia, aby sme nezabudli, že sme jeden tím.

  

 

Máj

Aj my fandíme našim

Aj my fandíme našim (foto)

V ŠKD sme si popoludní porozprávali niečo o hokeji. Zistili sme, že našim fandí takmer celá trieda, dokonca aj dievčatá. Všetci doma povzbudzujeme a pozeráme hokej. Vyrobili a vyzdobili sme si hokejové dresy z papiera. Naučili sme sa pritom kresliť slovenský znak a spolu sme si zakričali Slovenskóóó.

 

 

Ježkovia v akcii

Ježkovia v akcii (foto)

Pomaly sa školský rok končí a v našom oddelení nám čas neuveriteľne rýchlo plynie. Je to aj vďaka usilovným Ježkom, ktorí svojou prácou nemajú čas na nudu. Začal sa máj, kedy sme si svojimi dielkami pripomenuli význam slnka pre náš život, či sme poďakovali krátkou básničkou maminkám, ktoré sú pre nás celý svet. Krásnymi výtvarnými dielkami sa Ježkovia vžili do úlohy hasičov, alebo sme pomocou krátkych edukačných videí nazreli aj do príbytkov včiel, aby sme zistili, že sú jedna rodina, tak ako aj my. Konečne sme sa mohli stretnúť aj s našimi veľkáčmi Ježkami, ktorí neboli s nami takmer celý rok a patrične sme to oslávili spoločnými hrami v oddelení aj  na školskom dvore. Ako inak futbalom, keďže aj veľkáči sú fanúšikmi futbalu a nášho žiarskeho tímu FK Pohronie, kde sme pre nich zorganizovali benefíciu – Plyšáky na tribúnu. Nesmiem zabudnúť, že sme sa zapojili do súťaže Mladý technik dištančne s CVČ, kedy Ježkovia neúnavne pracovali na svojich lego stavbách, či spineroch vyrobených z odpadového materiálu.

Chcem poďakovať všetkým Ježkom a ich rodičom, že sa neúnavne zapájali do aktivít aj počas dištančného vzdelávania, ktoré nám znemožnilo sa stretávať priamo. Verím, že školský rok ukončíme spoločne v škole, aby sme cez leto mali čas spomínať na naše aktivity. 

Vaša Janka

  

 

Deň mlieka a jeho mliečna cesta

Deň mlieka a jeho mliečna cesta (foto)

Medzinárodný deň mlieka sa oslavuje vždy tretí májový utorok. Deti v oddelení včielok v ŠKD sa dozvedeli ako sa mliečko získava od kravičky, ako sa spracúva a aké výrobky sa z neho vyrábajú. Získali informácie o význame mlieka a mliečnych výrobkoch. Deň mlieka sme si  pripomenuli rozhovormi, prezentáciou, výtvarnými prácami i zábavno-vedomostným popoludním. Na záver si včielky vyrobili rozprávkovú kravičku.

  

 

Svetový deň rodiny, rodina - miesto lásky

Svetový deň rodiny, rodina - miesto lásky (foto)

Vyrástol raz jeden dom, ocko s mamkou bývali v ňom.

Obaja sa radi mali, dlho sami nezostali.

Raz a dva tu boli deti, slniečko aj na nich svieti.

Už to nie je novina, je to veľká rodina

Rodina je základom spoločnosti, je miestom, kde sa vychovávajú budúce generácie ľudí a preto je potrebné upevňovať pozitívne vzťahy s rodičmi, upevňovať citový vzťah k rodine, vedieť vyjadriť úctu a lásku k rodičom, súrodencom a k starým rodičom. Tento významný deň si pripomenuli aj včielky prostredníctvom prezentácie a plnením rôznych aktivít. Zhodli sa na tom, že aj napriek tomu, že sme všetci členmi veľkej ľudskej rodiny, každý z nás potrebuje cítiť teplo tej svojej. Akciu sme ukončili výrobou závesných srdiečok na dvere na tému "MOJA RODINA"

  

 

Máj, máj, máj zelený a tvorenie v oddelení Mravčeky

Máj, máj, máj zelený a tvorenie v oddelení Mravčeky (foto)

Mesiac máj bol v znamení viacerých Medzinárodných dní: Slnka, rodiny a matiek. Na začiatku mesiaca usilovné Mravčeky tvorili Slnko ako symbol dobrej nálady a lásky. Vytvorili darček pre mamičky a to Kvet s motýľom. Odfotené sú tu aj dopravné prostriedky očami detí - technika papierová koláž.

 

 

Sovičky a včielky

Sovičky a včielky (foto)

Let včely

Malá včielka lúkou bzučí,

čmeliačik ju tam lietať učí.

Na podbeľ si sadajú,

chutný med si zbierajú.

Máj je jeden s najkrajších mesiacov. Všetko je krásne rozkvitnuté, všade naokolo počuť bzukot hmyzu. Práve  teraz v máji sme si porozprávali prečo je pre prírodu hmyz dôležitý. Pozreli sme si rozprávku Pán včielka, pretože počasie nám veľmi neprialo. No ani počasie nás však neodradilo a včielky sme si vyrobili v školskom klube.

 

 

Slniečka čarovali s obrázkami

Slniečka čarovali s obrázkami (foto)

Rovnako ako predchádzajúci aj tento školský rok našu činnosť v ŠKD obmedzovali rôzne protipandemické opatrenia. Napriek tomu čas strávený v Úliku využili Slniečka na rôzne tvorivé aktivity. Posledne si vyskúšali novú výtvarnú techniku tzv. Papierovú batiku, ktorou vytvorili veľmi vkusné obrázky. Dobre sa zabavili aj pri čarovaní s obrázkami, ktoré si nakreslili podľa vlastnej fantázie, ale najprv museli zistiť ako to vlastne funguje. Prídete na to?

  

 

Lastovičky v máji

Lastovičky v máji (foto)

Aj keď nám veľmi počasie v máji nedovolilo si užívať hry na školskom dvore, keď bolo slnečno užili sme si to naplno.

  

 

Na slniečku s dobrou knižkou

Na slniečku s dobrou knižkou (foto)

Zvončeky radi čítajú a radi prežívajú rôzne knižné dobrodružstvá a tak spojili príjemné s užitočným. Využili pár slnečných chvíľ a spríjemnili si pekný deň zaujímavou knihou. Precvičili si čítanie a zároveň boli na čerstvom vzduchu.

 

 

Margarétky v máji

Margarétky v máji (foto)

Ani v máji sme sa nenudili. Okrem toho, že sme poďakovali mamičkám za ich lásku a starostlivosť drobným darčekom, pripomenuli sme si deň mlieka a dozvedeli sme sa aké sú včielky potrebné pre fungovanie prírody.

  

 

Keď aj chyba je kamarát

Keď aj chyba je kamarát (foto)

Aj keď sme šikovné Motýliky, občas sa nám stane, že urobíme chybu a to nás potom mrzí. Spolu sme si v ŠKD vysvetlili, čo je to chyba a že aj chyba nás niekam posúva, niečo nás učí a je to vlastne náš kamarát. Okrem chýb, robíme aj dobré a užitočné veci, napríklad si svoje hračky upratujeme v škole a aj doma. Teda budeme si. A urobili sme si k tejto výzve aj krásne plagátiky. No a ako vyrobiť z machule niečo pekné, to sme si vyskúšali tiež. Machuľu sme poskrúcali, vyfúkali, dokreslili a vznikli z toho veľmi pekné obrázky.

  

 

Relaxačné cvičenia

Relaxačné cvičenia (foto)

Ani počas nepriaznivého počasia sme v triede Lienok nelenili. Popoludní v ŠKD sme vyskúšali naše nové karimatky a opäť začali so sériou cvičení. Oddychové a relaxačné cvičenia sa nám zapáčili a spríjemnili nám tak pochmúrny dáždivý deň.

  

 

Mlieko, mliečko chutnučké

Mlieko, mliečko chutnučké (foto)

Svetový deň mlieka sa každoročne oslavuje na celom svete tretí májový utorok. Deti v oddelení Ďateliniek mali pestrý a zaujímavý utorok 18. mája. My už vieme, že mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Spoznali sme cestu mlieka - od vzniku až po miesto na našom stole. Samozrejme okrem kravského mlieka máme aj kozie, ktoré má liečivé účinky. Pre niektorých bola prekvapením ovečka a jej májová bryndza – vraj najchutnejšia. Vyrobili sme si „Kravičku Malinu“ na ktorej sme mali možnosť vyskúšať si, ako sa kravičky dojili kedysi. Podarilo sa nám vyrobiť aj kravičky, ovečky a kozičky na lúke. Pre náš rast a vývoj je mliečko veľmi dôležité, preto posielame pekný mliečny pozdrav.

Mlieko všetci radi máme,

Každý deň si pohár dáme.

Ak chceš aj ty zdravý byť,

Musíš veľa mlieka piť.

  

 

Aj tak budem požiarnikom

Aj tak budem požiarnikom (foto)

Aj tak budem požiarnikom. Aj takto si povedali niektorí druháci, keď sa v ŠKD v oddelení Lienok zoznámili s prácou požiarnikov. Naša praktikantka Ninka nám ako dobrovoľná hasička porozprávala zaujímavosti o tejto práci. Deti počúvali, kde všade už pomohla a čo všetko zažila. Doniesla nám vyskúšať aj hasičský oblek do ktorého ešte musíme dorásť.

  

 

Deň mlieka

Deň mlieka (foto)

O tom aká je cesta mlieka sme si v oddelení Lienok porozprávali počas Medzinárodného dňa mlieka 18.5.2021. Prečo je mlieko zdravé a čo všetko sa z mlieka vyrába sme si tak opäť po roku spolu pripomenuli.

  

 

Svetový deň rodiny

Svetový deň rodiny (foto)

S púpavkami sme si tento deň pripomenuli a rozprávali sme sa o tom, prečo je rodina pre nás dôležitá. Verejnosť na celom svete si v tento dátum (15. mája) pripomína Svetový deň rodiny (World Family Day), ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti.

"Pravda je, že rodina je taká, akú si ju spravíte. Silnou ju nerobí počet hláv pri stole, ale rituály, ktoré s ostatnými členmi vytvoríte, spomienkami, ktoré zdieľate, že si venujete čas, opateru a lásku ..."

Marge Kennedy

  

 

Kreatívne kreslenie kriedami u Púpaviek

Kreatívne kreslenie kriedami u Púpaviek (foto)

Obľúbené kreslenie na chodník, kde deti mohli ukázať svoju kreativitu. Počasie nám prialo a poobedie na dvore sme si spríjemnili kreslením kriedami. Aj Púpavky využili pri kreslení kriedou na chodník svoju fantáziu a na chvíľu sa stali motýľom, leteli v bubline, unášali ich balóny a  zároveň sme si vytvorili malú fotogalériu.

  

 

Stojíme pri sebe - Moja rodina

Stojíme pri sebe - Moja rodina (foto)

Čo pre nás znamená rodina? Všetko! Rodina je najdôležitejšou hodnotou pre každého. Je to miesto, kde sme sa narodili, žijeme, sme tu šťastní. Rodinu tvoria ľudia, ktorých nadovšetko ľúbime a vieme, že aj oni cítia to isté k nám, pretože to dávajú najavo každý deň svojou láskou, starostlivosťou a podporou. Naše rodiny tvoria milujúci rodičia, starí rodičia aj súrodenci. Naša rodina nám od útleho detstva vytvára šťastný domov plný lásky a porozumenia, sme si vždy nablízku. Pri slove rodina si predstavíme milujúcu mamu, pracovitého otca, svojich súrodencov... Naše rodiny si vážime a pri príležitosti Dňa matiekDňa rodiny deti z oddelenia Ďateliniek svojím najmilším vyrobili pekné darčeky aj rodostrom svojej rodiny a takto im posielajú veľké "Ďakujeme – Ľúbime Vás".

  

 

Srdcia dobrovoľníkov

Srdcia dobrovoľníkov (foto)

Májové dni sú pre červenokrižiakov dôvodom na oslavu 8. mája, kedy si pripomíname Svetový deň Červeného kríža. Svetový deň Červeného kríža pripadá na deň narodenia Henryho Dunanta, ktorý bol zakladateľom dobrovoľníckej organizácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Deti z oddelenia Ďateliniek si tento deň pripomenuli, ako aj nezištnú pomoc miliónov členov tejto dobrovoľníckej organizácie. Vieme, že činnosť dobrovoľníkov je obdivuhodná a potrebná v rôznych oblastiach života v spoločnosti. Vieme aká je ich práca a činnosť potrebná v prospech humanity, za čo im patrí veľké "Ďakujeme". Na znak vďaky sme si symbolicky vyrobili maľovaním na textil vlajku Červeného kríža.

  

 

Medzinárodný deň pohybu

Medzinárodný deň pohybu (foto)

Pohyb je dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Pomáha predchádzať rôznym chorobám a udržuje nás v dobrej nálade. My Margarétky to veľmi dobre vieme a preto nám žiadny druh pohybu nie je cudzí.

  

 

Najlepšia mama na svete

Najlepšia mama na svete (foto)

Mama je slnko so zlatým vlasom.

Malé slniečko - to zasa ja som.

Preto sa na svete krásne máme.

Mne svieti mama a ja mame.

Najvzácnejším človekom pre svet dieťaťa je mama. Je ich na svete strašne veľa a zistiť, ktorá je tá najlepšia, je najľahšia vec na svete. Je krásna, milá, usmievavá, rada varí, pečie, upratuje, žehlí, či pomáha robiť domáce úlohy. Keď treba vie sa zmeniť na kamaráta či kamarátku a ako zázrakom má vždy všetko hotové a všetko vidí. Myslíte, že je to preto, že tá najlepšia mama má 4 ruky a aspoň 4 oči? Určite nie, je to preto, že všetko pre nás robí z lásky a s láskou. A z lásky sme si aj my v Úliku v každom oddelení pripravili niečo krásne pre najlepšiu mamu na svete. Že ešte stále neviete, ktorá je tá najlepšia mama na svete? No predsa tá tvoja!!!

  

 

Slniečka oslávili Deň Slnka

Slniečka oslávili Deň Slnka (foto)

Deň Slnka je tak trošku aj našim dňom. Slnko a jeho význam pre našu planétu sme si pripomenuli pri rôznych aktivitách. Porozprávali sme sa o rôznych zaujímavostiach o Slnku, podľa návodu na internete sme si vytlačili slnečné hodiny, v rámci celoklubovej aktivity sme vytvorili tanierové slniečka a zacvičili sme si aj Pozdrav Slnku.

  

 

Naši hrdinovia

Naši hrdinovia (foto)

Deti v oddelení Ďateliniek si 4. mája pripomenuli deň "Našich hrdinov" - Medzinárodný deň hasičov. Deti považujú povolanie hasiča za prestížne. Každý deň čoraz viac ľudí potrebuje pomoc hasičov. Pri požiari, nehode... Zachraňujú životy ľudí, majetky aj zvieratá. Symbolom Medzinárodného dňa hasičov je červeno-modrá stužka, pričom červená farba znázorňuje oheň a modrá vodu. Vieme, že Deň hasičov si pripomíname na pamiatku udalosti, ktorá sa stala pred desiatkami rokov, kedy zahynuli pri ochrane životov a majetku počas rozsiahleho požiaru v mestečku Linton v štáte Viktória v Austrálií piati hasiči.

Patrónom hasičov je sv. Florián, ktorého vlastnosti ako sú odvaha, sila, obetavosť nezištne pomáhať sú vlastnosťami dnešných hasičov. Deti sa oboznámili s povolaním – poslaním hasiča, s tým čo pri svojej práci hasiči potrebujú, že súčasťou vybavenia hasičov je aj prilba, ktorú si symbolicky vyrobili.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa hasičov - sviatku sv. Floriána patrónova hasičov, ĎAKUJEME NAŠIM HASIČOM za ich pomoc, nasadenie, vďaka ktorému sa môžeme cítiť bezpečnejšie. Zároveň prajeme čo najmenej výjazdov k požiarom, nehodám... a z každého výjazdu šťastný návrat v zdraví!

  

 

Deň Slnka

Deň Slnka (foto)

Tretí máj si pripomíname význam a dôležitosť Slnka pre život. Je to naša najbližšia a najjasnejšia hviezda. Svojim žiarením vytvára vhodné podmienky pre život všetkých organizmov na Zemi. Je prirodzeným dodávateľom vitamínu D a samozrejme, keď máme pekný slnečný deň hneď hneď sa nám zlepší aj nálada. Úlikáči si tiež tento deň pripomenuli a prišli do školy v žltých tričkách. Celý tento deň sa niesol v znamení Slnka, či už si slniečko vyrobili alebo ho privítali tancom či peknou pesničkou. Veď nie nadarmo sa hovorí, že kam chodí Slnko, tam nechodí lekár.

  

 

Apríl

Margarétky - aprílové všeličo

Margarétky - aprílové všeličo (foto)

Apríl bol bohatý na rôzne významné udalosti. Pripomenuli sme si Deň narcisov, kde sme si aspoň symbolicky spomenuli na ľudí bojujúcimi s onkologickými ochoreniami a vyrobili sme si pekné narcisy. S ostatnými úlikáčmi sme oslávili Deň Zeme a samozrejme sme nezabudli ani na naše krásne lesy. Keďže apríl je mesiac kde začína všetko kvitnúť a na okolo bzučať, nazreli sme aj do trávy a navštívili jej obyvateľov.

  

 

Stavanie mája

Stavanie mája (foto)

Mesiac máj sa vo všeobecnosti považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň bola symbolom sily a dobrého rastu. Najvýznamnejšie postavenie medzi rastlinami mal vo zvykoch tohto obdobia strom, ktorý sa v tejto súvislosti označuje ako "Máj".

Ľudový zvyk stavania májov sme si pripomenuli aj my na našej škole. Žiaľ v tomto čase pandemických opatrení sa ho nemohli zúčastniť všetci žiaci našej školy ako to bývalo zvykom, a tak deti z 3.B triedy si pripravili malé spestrenie pri stavaní mája. Deti zarecitovali aj zaspievali známe májové básne a piesne. Aj takto pripomíname deťom ľudové zvyky a tradície našich predkov.

  

 

Čo sme stihli v apríli

Čo sme stihli v apríli (foto)

Naše aprílové aktivity v Úliku boli už tradične venované predovšetkým našej prebúdzajúcej sa prírode. Deň Zeme či Apríl - mesiac lesov sú témy, ktoré nám poskytujú množstvo možností ako sa o našej prírode niečo nové dozvedieť, vedieť ako sa v nej správať a čo robiť, aby sa nám tu naďalej dobre žilo. Slniečka si okrem týchto aktivít vyzdobili oddelenie jarnými kvietkami z vlastnoručne upraveného papiera technikou mramorovania, vyrobili  postavičky z konárikov stromov a vtáčiky v hniezde z plastových vrchnáčikov. Páčilo sa im aj v školskej záhradke, kde poznávali kvety, ovocné kríčky aj iné rastlinky, ochutnali pažítku, ovoňali levanduľu a vyskúšali si aj chôdzu po pocitovom chodníku.

  

 

Roztancované Slniečka

Roztancované Slniečka (foto)

Vedeli ste, že 29. apríl je Medzinárodný deň tanca? Slniečka sa to dozvedeli od praktikantky Táničky, ktorá sa im predviedla v krásnom kroji z okolia Levíc. Porozprávala im niečo z histórie tanca, pozreli si ukážky rôznych tanečných štýlov a to naj...prišlo na záver. Na školskom dvore si spoločne nacvičovali jednoduché tanečné prvky ľudového a tiež moderného tanca. Všetkým sa to veľmi páčilo. Možno aj z nich raz vyrastú také šikovné tanečnice ako je Tánička.

  

 

Usilovní ako včielky

Usilovní ako včielky (foto)

Keď zomrie posledná včela, ľuďom zostávajú  štyri roky života.

Albert Einstein

Príroda sa prebúdza, rozkvitajú prvé kvietky a stromy, vo vzduchu počuť bzučanie včielok. V rámci jarných aktivít sa deti z oddelenia Zvončekov okrem všeobecných vedomostí a rôznych zaujímavostí o včele medonosnej zamerali aj na stavbu tela tohto užitočného živočícha a usilovne ako včeličky sa ju pokúsili detailne nakresliť. Zvládli to naozaj skvelo.

  

 

Doprava sa nás všetkých týka

Doprava sa nás všetkých týka (foto)

Doprava sa týka nás všetkých, aby sme žili viac ekologicky, tým našu planétu zbavovali škodlivín a udržovali ju pri živote. Najviac škodlivých látok sa do ovzdušia dostáva prostredníctvom výfukových plynov z dopravy. Výfukové plyny však môžeme eliminovať najmä ekologickejšími spôsobmi dopravy. Preto si včielky v ŠKD vyrobili eko bicykel s modernými kolesami.

 

 

Pestovateľské dobrodružstvo

Pestovateľské dobrodružstvo (foto)

Šikovné deti zo ŠKD oddelenia Lienok sa vo svojej triede zahrali na záhradkárov. Do kelímkov si zasadili fazuľku, pritom sa naučili, čo všetko potrebuje rastlina pre svoj rast. Vznikla im mini záhradka na okennom parapete. Teraz už túžobne očakávajú a sledujú ako bude rásť. Každý deň fazuľu polievajú, starajú sa o ňu. Takto si rozvíjajú nielen svoje manuálne zručnosti, trpezlivosť, ale podporujú aj svoj vzťah k prírode. V budúcnosti svoje znalosti  využijú aj na hodinách Prvouky.

  

 

Lienky v apríli

Lienky v apríli (foto)

Lienky boli v apríli naozaj aktívne. Pripomenuli si Deň narcisov, vyrobili narcisy ako symbol boja proti rakovine. Naučili sa nové zaujímavosti o lese, pretože je apríl mesiac lesov. Zdravý životný štýl podporili rozdeľovaním potravín na zdravé a nezdravé - zdravý tanier. Šťastnú a smutnú planétu si vytvorili ku Dňu Zeme. Vytvorili krásne bociany aj bocianie hniezdo a ním si vyzdobili triedu. A okrem tvorenia zažili aj veľa spoločných hier na školskom dvore.

  

 

Ježkovia ekoaktivisti

Ježkovia ekoaktivisti (foto)

Nie je jedno čo jem, nie je jedno kde a aký odpad zahodím, nie je jedno ako idem do školy, či autom alebo peši, nie je jedno.... Aj takto by sme mohli začať s tým, že Ježkovia sa snažia o zdravší a čistejší svet. Už len tým, že si uvedomíme ako sa máme stravovať, aby sme boli zdravší napríklad aj ukážkou a tvorbou vlastnej potravinovej pyramídy alebo športovaním, triedením odpadu a chodením do školy peši. Každý jeden deň v oddelení si Ježkovia pripomínajú, aby sme na takéto maličkosti, o ktorých môžeme rozhodnúť sami, nezabúdali. Zdravý životný štýl, Deň zeme, Les je náš kamarát to sú aktivity, v ktorých sme sa našli. Vytvorili sme si vlastný plagát, hrali sme únikové hry zamerané na ekológiu, sledovali sme online prenosy cez webovú stránku kukaj.sk, kde sme sledovali život v hniezde bocianov, alebo sme počúvali dobrodružné príbehy Ekohliadky, ktorá pomáha zachraňovať svet. Ježkovia to jednoducho s ochranou prírody a Zeme myslia vážne.

  

 

Les je náš kamarát

Les je náš kamarát (foto)

V mesiaci apríl si každý rok Úlikáči pripomínajú význam a jedinečnosť lesa. Je našou zásobárňou kyslíka a dreva, poskytuje domov živočíchom, či pomáha udržiavať ekosystém vody a biodiverzitu prostredia, v ktorom žijeme. Nespočetnými aktivitami, ktorými si pripomíname, že aj my sme súčasťou prírody, učíme deti počúvaním zvukov zvieratiek, či hraním sa s prírodninami milovať a chrániť prírodu. V oddeleniach sa mali Úlikáči možnosť zapojiť do aktivít Národného lesníckeho centra Les ukrytý v knihe, či rozprávaním Ekohliadky o dobrodružstvách Toly, Poly a Emila, ako chránia a pomáhajú prírode.

  

 

Príroda a zvieratká v knihách

Príroda a zvieratká v knihách (foto)

Aj práca s knihou môže byť zaujímavá a ešte k tomu keď sú v nej zvieratká. Viete o tom koľko hodín spí žirafa? A ako spia zebry??? Toto, a mnoho iného sa môžete naučiť z kníh zábavnou formou a ešte si pri tom rozvíjať svoju predstavivosť, zručnosť, prírodovednú a čitateľskú gramotnosť. Včielky v ŠKD prežili s africkými zvieratkami krásne popoludnia.

  

 

Mravčeky a ich tvorba

Mravčeky a ich tvorba (foto)

Deti z 2.C a 4.D sú veľmi usilovné. V rámci finančnej gramotnosti sme sa porozprávali o menách, peniazoch v jednotlivých štátoch na svete a zhotovili si pokladničky, ktoré majú naučiť deti spoznať hodnotu peňazí a viesť k ich šetreniu si do budúcnosti. Chlapci S. Barbora, Š. Hanzel, J. Jančo poskladali z lega dopravné prostriedky, čím prejavili svoju fantáziu a kreativitu. Jarná záhrada plná kvetov, chrobáčiky a motýle. Chránime lesy a prírodu, zdravý životný štýl a deň Zeme ako spoločné celoklubové aktivity, kde boli zaslané fotky a plagáty.

  

 

Jarná krása

Jarná krása (foto)

Jar je v plnom prúde. Vtáčiky vyspevujú, všetko sa zelenie a kvietky začínajú hrať všetkými farbami. My sme sa toto všetko pokúsili zachytiť fotoaparátom trochu netradičným spôsobom. Poďte sa pozrieť, ako sa nám to podarilo.

  

 

Žijeme zdravo v Úliku

Žijeme zdravo v Úliku (foto)

To, že treba žiť zdravo, to už vieme všetci. Ale čo to znamená? Ako to máme urobiť? Čo tým získame? Čo máme jesť? Tak práve na tieto otázky sme sa zamerali v školskom klube. Porozprávali sme sa ako funguje náš organizmus, naučili sme sa čo je to potravinová pyramída. Zistili sme sa aj to, že dôležitá je nielen strava, ale aj pohyb, hlavne na čerstvom vzduchu. Na záver sme si naše znalosti otestovali pracovnými listami, ktoré sa týkali práve potravinovej pyramídy. Všetci sme to zvládli na jednotku.

 

 

Malí umelci

Lienky sa v ŠKD zahrali na ozajstných umelcov. Nakreslili si rôzne obrázky a pomocou vodného kúpeľa vytvorili krásne diela. Čiernobiely obrázok sa zrazu zmenil na farebný. Skvelá zábava na popoludnie. Inšpiroval ich spolužiak Lucasko, ktorý aj všetkým ukázal ako postupovať.

 

 

Svetový deň Zeme

Svetový deň Zeme (foto)

Deň Zeme si pripomíname od roku 1970. Vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem. Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. Klimatické zmeny priamo súvisia s neohľaduplným správaním sa ľudí k prírode. Rozsiahle vyrubovanie stromov, výfukové plyny áut vo vzduchu, priemyselné závody vypúšťajú škodlivé látky do ovzdušia, množstvo plastov, odpadkov v mori, lese a prírode. Zem reaguje veľkými teplotnými zmenami, zemetraseniami, výbuchmi sopiek. Všetky oddelenia ŠKD sme si pripomenuli deň Zeme formou tvorby plagátov.

  

 

Bociany prileteli

Bociany prileteli (foto)

Sneh sa roztopil, dni sú krajšie, dlhšie slnečnejšie. Všetko sa krásne zelená, v záhradách rastú snežienky, bociany už prileteli. Toto všetko znamená že prišla konečne jar.

  

 

Finančná gramotnosť u Slniečok

Finančná gramotnosť u Slniečok (foto)

Že peniaze nie sú všetko, vieme všetci. Tiež však vieme, že sa bez nich nezaobídeme. Ako s nimi správne narábať, sa v Úliku priebežne učíme pri rôznych aktivitách. Keď to bolo možné, boli sme aj na exkurzii v banke. Tentokrát si Slniečka niečo zopakovali aj sa nové dozvedeli prostredníctvom edukatívneho videa mimozemšťana Ralfa - maskota nemenovanej banky, ktorý ich previedol svetom financií. Fantáziu a kreativitu uplatnili pri návrhu vlastnej platobnej karty. Stále je však najdôležitejšie peniažky si dobre spočítať a správne investovať. A to si pravidelne trénujeme pri finančných spoločenských hrách.

  

 

Rytmus nás baví

V Úliku to zase raz zabzučalo. Naše pani vychovávateľky z niektorých oddelení nám vyrobili úžasne zábavnú hru s hudbou. Okrem rytmu sme si precvičili orientáciu a postreh. A ako sa nám darilo zistíte, ak si pozriete krátke videá.

 

 

Žltý narcis - symbol jari a nádeje do života

Žltý narcis - symbol jari a nádeje do života (foto)

Deň narcisov – deň boja proti rakovine si pravidelne pripomíname v mesiaci apríl. Tento deň sa nesie v znamení žltej farby umelých alebo živých narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej rakovine. Včielky si tieto jarné kvietky vyrobili v ŠKD a tým vyjadrili spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom. Finančná zbierka, ktorú organizuje LPR má byť tento rok v júni a určite ju podporíme aj my.

  

 

Chuť bojovať a ísť ďalej

Chuť bojovať a ísť ďalej (foto)

Tradičný Deň narcisov bude aj tento rok netradičný. Pripomenuli sme si ho s deťmi v oddelení Ďateliniek tradične v apríli (11.04.), ako bol v pláne, ale v skutočnosti je preložený tento deň na mesiac jún. Vieme, že "Narcis – kvet nádeje" sa za 24 rokov realizácie Dňa narcisov stal symbolom pomoci, prejavu spolupatričnosti, nádeje. Vieme, že ho ľudia prijímajú od tisícok dobrovoľníkov. Tento rok to možné nebolo, preto deti aspoň symbolicky svojím vyrobeným narcisom chceli prejaviť spolupatričnosť, solidaritu a empatiu onkologickým pacientom. Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierky Ligy proti rakovine ktorá sa tento rok pripomína po 24. krát. Liga proti rakovine počas celého roka svojimi projektami pomáha onkologickým pacientom už 30 rokov. Okrem toho sa stará o prevenciu a informovanosť celej verejnosti. Podporuje zdravotnícke zariadenia, nemocnice a iné občianske združenia, výskum v oblasti liečby onkologických ochorení. Ďatelinky prajú všetkým onkologickým pacientom "Chuť bojovať a ísť ďalej!", vyhrať boj nad ťažkým ochorením a ako symbol ponúkajú svoj "Narcis – kvet nádeje".

  

 

Marec

Marec - mesiac bohatý

Marec - mesiac bohatý (foto)

Po dlhom čase sa Zvončeky opäť zišli vo svojom oddelení. Spolu privítali jar, ročné obdobie, kedy sa príroda prebúdza po zime k životu. Marec je mesiac bohatý na aktivity, nezmohla nás veru jarná únava a poriadne sme si ho užili. Rôznymi metódami sme sa venovali témam v znamení ktorých sa marec nesie: MDŽ, jari a jarnému zvykosloviu, zvieratkám, Svetovému dňu vody, vesmíru, knihám, Veľkej noci. Lámali sme si hlavičky vo Veľkonočnom hlavolámaní, radi získavame vedomosti a diskutujeme, preto sa venujeme dlhodobo vynálezom ľudstva, zisťovali sme, či môže človek prežiť vo vesmíre, či bolo prvé vajce alebo sliepka, prezentovali sme obľúbené knižky či postavy, s mimozemšťanom Ralfom sme zisťovali ako fungujú peniaze. Tvorili sme a nezabudli sme ani na pohyb a počas krásnych jarných dní sme hrali vybíjanú, florbal, alebo len tak sedeli na slniečku a vstrebávali vitamín D. Marec nám veru ubehol rýchlo, bol pestrý a skvelý.

  

 

Motýle ešte spia

Motýle ešte spia (foto)

Motýle v marci síce ešte spia, ale tie moje Motýliky z Úlika nie. Sú živé, šikovné, akčné a dokážu ma neskutočne inšpirovať a nadchnúť. Spolu sme si pripomenuli rôzne významné dni v marci, tancovali sme, súťažili a vyrábali vlastné leporelo, či maľovali vajíčka. Vznikali nám tak nádherné dielka a my sme sa pri ich tvorení nielen učíli, ale hlavne bavili a to je v živote veľmi dôležité.

  

 

Jarné tvorenie v marci

Jarné tvorenie v marci (foto)

Marec je nielen mesiacom knihy, ale v marci slávime MDŽ a aj 20.3. sa začína prvý jarný deň. Jar sa prebúdza, kvitnú prvé kvety, stromy a tráva sa začína zelenať, zvieratám sa rodia mláďatá ako sliepka a kuriatko. Deti z 2.C Mravčeky vytvorili leporelo, k MDŽ srdiečka a pozdravy mamičkám, jarnú tvorbu kvetov z papiera snežienky, tulipány, fialky a aj kvety ako výzdoba na okná. Veľkonočné pozdravy vo forme obrázka: zajačik na rozkvitnutej lúke. Mravčeky sa tiež zúčastnili súťaže Veľkonočné hlavolamy a koncom mesiaca zdobili kraslice.

  

 

Ako Slniečka privítali jar

Ako Slniečka privítali jar (foto)

Slniečka sa na školu a svojich kamarátov už veľmi tešili. Jarná únava ich nepostihla a hneď po návrate do nášho Úlika sa naplno pustili do práce. Marec bol naozaj bohatý na rôzne príležitosti napr. MDŽ, Mesiac knihy, Deň vody, prvý jarný deň či veľkonočné tradície. Čas strávený v Úliku bol tak plný zábavy, nových informácií, tvorivých činností a hier v areáli našej školy. Všetko, čo sme stihli, si môžete pozrieť v galérii.

  

 

Ježkovia opäť v škole

Ježkovia opäť v škole (foto)

Od Vianoc je dlhá doba, kedy sa Ježkovia nevideli, a tak nastalo opäť obdobie, kedy sme sa mohli všetci stretnúť. Čas sa  nezastavil, len Ježkovia trošku podrástli. V marci sa prebúdza príroda, slniečko hreje silnejšie a náš čas v klube sa snažíme venovať aktivitám vonku, ale aj vo vnútri, keď nám to počasie nedovolí. Prečítali sme množstvo rozprávkových kníh, s ktorými sme si užili kopec zábavy, hrali sme divadlo, skladali knižné puzzle, či sme si zostavili čitateľský zápisník. Každá z nich nás naučila niečo nové. A keďže už vieme, že svoj sviatok mali všetky ženy, ale aj pani učiteľky, nezabudli sme, a pripravili sme im prekvapenie. Nasadli sme si v triede vlasy... hiiii... pýtate sa aké? Do jednoduchých plastových fliaš, z ktorých sa stali panáčikovia, sme si nasiali pažítku. A keď vyrastie, vytvorí panáčikovi vlasy, ktoré môžeme zjesť. A niekto si nasial nechtíky, ale tie jesť nebudeme. Ježkovia v klube nemajú čas na nudu. Neustále niečo tvoríme, učíme sa básničky, hráme sa, či športujeme. Veď posúďte sami...

  

 

Veľkonočné hlavolámanie

Veľkonočné hlavolámanie (foto)

V tomto období si aj my v Úliku pripomíname rôzne veľkonočné tradície - šibačku, oblievačku, výrobu kraslíc či tradičné veľkonočné jedlá. Naši Ulikáči si už tradične lámu svoje hlavičky pri riešení rôznych úloh s veľkonočnou tématikou. Dodržali sme všetky protipandemické opatrenia, preto si celoklubovú aktivitu deti užili vo svojich oddeleniach a tak víťazov a ďalších ocenených bolo oveľa viac.

Úspešným gratulujeme a všetkým prajeme pekné Veľkonočné prázdniny.

  

 

Jar v Úliku

Jar v Úliku (foto)

Po zimných mesiacoch, opäť cítiť vo vzduch závan jari. Príjemná vôňa ešte len tak nenápadná, no zvestuje nám, že príroda pomaličky ožíva. To jarné slniečko odklialo všetko živé a za chvíľu sa nestačíme čudovať, ako všetko okolo nás sa teší z nového začiatku. Poteší nás vtáčí orchester, lúky prestrú svoj zelený koberec s krásnymi kvietkami. Prichádzajú slnečné, vždy teplejšie dni, ktoré prinášajú radosť, smiech. Ten smiech a radosť čím ďalej tým viac počuť aj na našom školskom dvore, kde sa deti so školského klubu Úlik tešia zo slnečných dni. "Jar, bez Veľkej noci? Nemysliteľné", Deti v Úliku sa na Veľkonočné sviatky nielen tešia, ale aj pripravujú. Poznávajú ľudové zvyky, tradície aj symboly týchto Veľkonočných sviatkov. Symboly, ako veľkonočné vajíčka, kuriatka, barančeky či zajačiky, aj vlastnoručne vyrobili. Všetky tieto pekné práce hovoria o radosti z jari a príprav na Veľkonočné sviatky.

K novej jari veľa sily, by ste v zdraví dlho žili.

Na Veľkú noc veľa vody, spokojnosti a pohody.

Zo srdca Vám prajú deti z Úlika.

  

 

Ďatelinky v marci

Ďatelinky v marci (foto)

Mesiac marec bol pre deti z oddelenia Ďateliniek pomerne náročný. Začiatkom mesiaca sme sa stretávali všetci v škole, ale potom nás okolnosti prinútili stretávať sa dištančne. Na online stretnutiach mali deti možnosť dozvedieť sa veľa nových vecí. Pripomenuli sme si prostredníctvom prezentácií rôzne výnimočné a pamätné dni, ktoré nám ponúka mesiac marec. Už či to bol Deň planetárií, Deň Slnka-Zeme, Deň vody, lesov, šťastia, zopakovali sme si poznatky o dopravných prostriedkoch aj bezpečnosti na ceste. Nezabudli sme ani na ľudové zvyky Smrtnej nedele – pálenie Moreny, zvyky a tradície Veľkonočných sviatkov.

Marec je mesiacom knihy, preto viac ako inokedy sme si čítali príbehy, rozprávali sa o svojich knihách, vyrobili záložky, projekty. Záver mesiaca patrí naším učiteľom. Je to práve 28. marca, kedy si pripomíname narodenie učiteľa národov – Jána Amosa Komenského. Deti sa dozvedeli niečo o živote, práci a o zásluhách tohto výnimočného človeka, pedagóga, vedca. Veľkým prekvapením pre deti bolo, že J. A. Komenský v roku 1650 navštívil aj Slovensko – obec Lednica pri Púchove. Učiteľ je neodmysliteľnou súčasťou dieťaťa a zanecháva v ňom poznatky na celý život. Preto cieľom tohto dňa je poukázať na neľahkú a zodpovednú prácu pedagóga. Deti ako prejav svojej vďaky poslali pekné pozdravy obľúbenej pani učiteľke.

Niektoré činnosti sme s deťmi začali v škole, ale dokončili sme si ich doma - online. Nebolo to to pravé orechové, ale tešili sme sa zo stretnutí, že môžeme byť aspoň takto spolu, rozprávať sa aj hrať. Deťúrence chcem skutočne pochváliť, lebo aj takto nám to išlo super. Ako dôkaz posielali fotografie pekných prác, ktoré doma vytvorili na danú tému. Tešíme sa na skoré stretnutie v škole.

  

 

Marec - mesiac knihy

Marec - mesiac knihy (foto)

Hovorí sa, že najlepší priateľ človeka je kniha. Čítaním objavujeme nové vedomosti či rozširujeme slovnú zásobu. My Margarétky čítame rady. A ako ináč si pripomenúť mesiac knihy? Predsa dobrou knihou. A nielen v marci, my čítame celý rok.

  

 

Z rozprávky do rozprávky

Z rozprávky do rozprávky (foto)

Kde bolo, tam bolo... túto vetu pozná každý.

Rozprávkové bytosti sa nám prihovárajú aj niekoľko krát v týždni. No a keďže je mesiac knihy, rozprávky si treba tiež pripomenúť. Zlatovláska, Janko Hraško, Snehulienka... to je len maličká časť obľúbených postavičiek. Všetky rozprávkové bytosti sme síce nenakreslili, no určite sme si spomenuli pri našich aktivitách aj na tie menej obľúbené strašidlá, čarodejníkov či strigy.

  

 

Lastovičky získali odmenu

Lastovičky získali odmenu (foto)

Neutíchajúca nezištná radosť z aktivít a snaha našich štvrtáckych lastovičiek im opäť priniesla aj odmenu. Jednak radosť zo sebarealizácie a v druhom rade detské radosti: logickú skladačku s logom MV SR a reflexný príspevok s medvedíkom. Stačilo vziať do rúk farbičky, nakresliť zimné obrázky, zachytávajúce vianočnú atmosféru, odoslať ich na MV SR a čakať na výsledky. Motív spojili s profesiou polície, hasičov, horských záchranárov i športovcov, ktorí našu krajinu reprezentujú pod hlavičkou Športového centra polície.

  

 

Marec mesiac knihy

Marec mesiac knihy (foto)

Marec je známy ako mesiac knihy. Preto sme sa rozhodli, že si vyrobíme záložky, ktoré sa nám do knihy zídu. Spolu s pani vychovávateľkou sme si ich poskladali z papiera. Pretože sme mali rôzne predstavy ako by mala záložka vyzerať, vyzdobili a pokreslili sme si ich podľa vlastných predstáv.

  

 

Vesmír a slnečná sústava

Vesmír a slnečná sústava (foto)

V ŠKD sa stále dozvedáme zaujímavé veci. Marec je aj mesiacom kníh. Práve cez rôzne knihy sme sa preniesli aj do vesmíru. Naučili sme sa planéty, prečítali sme si rozprávku, prečo každá planéta má svoju dráhu. Vesmír je veľmi zaujímavý, tak sme si ho aj namaľovali.

  

 

Deň Slnka, Zeme, Deň planetárií

Deň Slnka, Zeme, Deň planetárií (foto)

Deti z oddelenia Ďateliniek vedia, že Vesmír je celý svet, všetko, čo nás obklopuje. Aj to že naša planéta Zem je súčasťou vesmíru. Vybrali sme sa "na cestu vesmírom" aj my. Vesmírom sme cestovali ako ozajstní astronauti. Už vieme, že planéty, slnko, hviezdy aj naša Zem vznikli pred miliardami rokov pri "veľkom tresku" vo vesmíre, ako to volajú vedci. Spoznávali sme Slnko, ako našu najväčšiu a najbližšiu hviezdu. To ako vesmír vidíme my, sme zobrazili v našich projektoch, vyrobili sme aj rakety či kozmické lode. Niektorí sa na astronautov hrávame aj doma. Pripomenuli sme si Deň planetárií, keďže máme aj u nás v Žiari nad Hronom krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella, ktoré je kultúrno-výchovným zariadením prirodovedného charakteru, šíriace poznatky z odboru astronómie a príbuzných prírodných a technických vied. Spoznali sme aj minulosť nášho planetária. Prvé planetárium bolo v starej vodárenskej veži, až neskôr - 27.septembra 1996 bolo verejnosti sprístupnené dnešné, moderne vybavené planetárium a hvezdáreň Maximiliána Hella. Naše planetárium je pomenované po významnom slovenskom astronómovi, ktorý pochádza zo Štiavnických Bani.

Keďže v tejto dnešnej dobe nie je možné planetárium navštíviť, tak sme ho spoznali a nakukli do priestorov prostredníctvom prezentácie. Vieme, že návšteva planetária by sa nám veľmi páčila a dozvedeli by sme sa mnoho nových vecí a ešte by sme mali možnosť vyskúšať rôzne ďalekohľady, teleskopy a vidieť veľa, veľa zaujímavého. Preto sa už teraz tešíme na deň, keď planetárium v našom meste budeme môcť navštíviť.

  

 

Máme Vás radi

Máme Vás radi (foto)

My Úlikáči vieme, že žena nie je ken mamina, starká či babka. Je to aj pani predavačka, naša suseda, pani učiteľka, alebo naša pani vychovávateľka. Správať sa k nim pekne máme po celý rok. A my sa naozaj snažíme. Naše pani vychovávateľky nám k MDŽ pomohli vyrobiť krásne drobnosti z lásky a naučili nás aj takúto peknú básničku.

Keď sa niečo nepodarí,

i keď hnevám trošička,

máš ma rada a ja Teba,

moja zlatá mamička.

Všetko najlepšie k MDŽ!

  

 

8. marec – MDŽ

8. marec – MDŽ (foto)

MDŽ sa slávi v mnohých štátoch sveta ako prejav úcty k všetkým ženám, ako deň medzinárodnej solidarity žien a rovnoprávnosti. Včielky v Úliku si pripomenuli sviatok výrobou darčekov. Vyrobili pre svoje mamičky, babičky, tetušky košíčky plné sladkého prekvapenia, nezabudli ani na darčekové balenie s venovaním. Práca bola náročná, no výsledok bol z "lásky".

  

 

Margarétky konečne spolu

Margarétky konečne spolu (foto)

Konečne sme sa dočkali a všetci sme sa po dlhých mesiacoch stretli v škole. Privítali sme medzi sebou nového kamaráta Adamka a potom sme nedočkavo vyrazili von, kde sme sa spoločne vyšantili na preliezkach.

  

 

Február

Mediálna výchova u včielok

Mediálna výchova u včielok (foto)

Cieľom mediálnej výchovy je aby deti poznali a chápali pravidlá fungovania "mediálneho sveta", aby zmysluplne využívali médiá v ich prospech a poznali nástrahy zlého vplyvu médií. Úlohou aktivít je získať vedomosti o druhoch médií, ako fungujú, aké účinky vyvolávajú a na čo sa dajú používať. Táto téma je pre deti veľmi ťažká a preto sa jej budeme venovať postupne. Na záver sa včielky zahrali na filmárov a fotografov. Vyrobili si fotoaparát a fotky, ktoré spracovali ako film.

  

 

Zúbková víla a Zubožrút

Zúbková víla a Zubožrút (foto)

Včielky sa naučili ako si správne umývať zúbky a tiež ako nám Zubožrút môže pokaziť zub a vyrobiť zubný kaz. Dozvedeli sme sa o zdravých a nezdravých potravinách a o tom, ako sa stravovať, aby zuby vydržali zdravé čo najdlhšie. Včielky si vyrobili poháriky na zubné pomôcky pre dentálnu hygienu.

  

 

Včielky z Úlika ani vo februári nezaháľali

Včielky z Úlika ani vo februári nezaháľali (foto)

V našom Úliku to aj napriek nepriaznivej situácii a obmedzenému počtu detí, naďalej bzučí. Naše Včielky ani vo februári nespinkajú a sú naozaj plné energie a chuti všeličo nové vyskúšať alebo niečo pekné vytvoriť. Počasie je už skoro jarné a tak sa im páči vyletieť z Úlika a užiť si spoločné hry na školskom dvore. Škoda len, že nemôžu byť spolu so všetkými kamarátmi.

  

 

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde...

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... (foto)

Takto sa začína jedna z najznámejších piesní, ktorá sa spieva hlavne počas fašiangov. Fašiangy poznáme ako symbol zábavy, veselosti, či hodovania. Je to obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Fašiangy sú obdobím karnevalov a preto sme sa aj my v ŠKD zabávali a vyrábali si karnevalové masky, spievali sme si rôzne piesne s fašiangovou tematikou.

  

 

Valentínske srdiečka

Valentínske srdiečka (foto)

Každý z nás potrebuje k životu prejav priateľstva a lásky v podobe objatí, pohladení, láskavých slov....  My sme si vybrali lásku materinskú, rodičovskú a lásku k starým rodičom. Včielky si v ŠKD vlastnými rukami vyrobili krásne Valentínky svojich najbližších.

  

 

Stále platí, že keď sa chce, všetko sa dá

Stále platí, že keď sa chce, všetko sa dá (foto)

Začal nám posledný zimný mesiac a brány škôl zostávajú stále pre väčšinu detí zavreté.

Deti, ktorých rodičia nemajú možnosť pracovať z domu navštevujú školu a určite sa nenudia. Do obeda pilne pokračujú v dištančnom vzdelávaní a po chutnom obede si krátia čas rôznymi zábavnými aktivitami.

Dúfajme, že sa k nim čoskoro pridajú aj ostatní spolužiaci aby si tieto zábavné chvíľky vychutnali spoločne.

  

 

Január

Pracovné vyučovanie v 3.A "frčí" taktiež dištančne

Pracovné vyučovanie v 3.A "frčí" taktiež dištančne (foto)

Žiaci z 3.A v januári dostávali zadania z PV s vysvetlením dištančnou formou. Začiatkom januára nebol sneh, ale pod rukami šikovných žiakov vznikli krásni snehuliaci ako obrazy. V kuchyni sa taktiež nestratia, prácu s kuchynskými spotrebičmi zvládajú na jednotku dievčatá i chlapci. A kedže konečne koncom januára začalo mrznúť, tvorivou úlohou bolo vytvoriť zamrznutú ozdobu.

  

 

Pracovné vyučovanie na diaľku v 4.C

Pracovné vyučovanie na diaľku v 4.C (foto)

Veru aj PVC sa dá učiť na diaľku. Aj keď sme si to možno nevedeli predstaviť, šikovní žiaci zo 4.C. si zodpovedne plnia všetky zadané úlohy. Fotografie, ktoré posielajú dokazujú, že sú veľmi kreatívni a prácu si užívajú aj s rodinnými príslušníkmi. Svoje  mosty aj kŕmidlá pre vtáčiky vyrobili z naozaj originálnych materiálov a sú nádherné.

  

 

Snehuliačik panáčik

Snehuliačik panáčik (foto)

Sniežik nám zmizol a veľmi nám chýba, tak sme sa rozhodli vyrobiť snehuliaka a privolať sneh. Podarilo sa, na druhý deň ráno nás čakala perinbaba. Použili sme rôzny materiál na jeho výrobu a naučili sme sa skladať papier do tvaru vejárov, trénovali sme jemnú motoriku. Snehuliaci sa nám podarili a my včielky sme sa tešili z dobre vykonanej práce.

  

 

Pracovné vyučovanie 4.A

Pracovné vyučovanie 4.A (foto)

Školy síce zostali zavreté ale Margarétky zo 4.A usilovne pracujú aj doma. Nie sú im ľahostajné ani vtáčiky, ktoré si v týchto mrazivých dňoch len ťažko nájdu potravu. V rámci pracovného vyučovania im vyrobili krásne búdky a kŕmidlá.

  

 

Keď sú školy zavreté...

Keď sú školy zavreté... (foto)

Niektoré deti nastúpili v čase pandémie do ŠKD nakoľko ich rodičia pracujú v kritickej infraštruktúre - zdravotníci, energetika, hasiči, policajti, cestári alebo nebolo umožnené rodičom detí vykonávať prácu z domu a teda museli nastúpiť do zamestnania. Aj včielky zo ŠKD navštevovali celodenný ŠKD – ÚLIK. Doobeda prebiehala on-line výučba a poobede sa deti zapájali do rôznych aktivít, ktoré im ponúkal ŠKD a nezabudli ani na pobyt vonku. Deti sa vyšantili v snehu a stavali snehuliakov. Deti sa tešia na svojich ostatných spolužiakov, kontakt s rovesníkmi je pre nich veľmi dôležitý.

  

 

Keď sa chce, všetko sa dá

Keď sa chce, všetko sa dá (foto)

Rodičia niektorých Úlikáčov sú zamestnaní v zdravotníctve, banke, obchode, zásobovaní či v inej práci, ktorú nemôžu vykonávať z domu. My sme malí Úlikáči a sami sa učiť nevieme, preto sa veľmi tešíme, že sme mohli ísť do školy. A čo robíme v škole? No predsa sa učíme. Ako, keď naše pani učiteľky tu nie sú, lebo učia z domu ostatných spolužiakov? Veľmi jednoducho, pomocou techniky. S našimi pani vychovávateľkami. Baví nás to, lebo tu máme pár kamarátov. Ale už by sme chceli, aby sme boli v našej škole zase všetci.

  

 

December

Ako Ježkovia prežili Advent

Ako Ježkovia prežili Advent (foto)

Predvianočné obdobie je najkrajším obdobím roka. Ježkovia sa naň pripravovali s otvorenými očkami, ale aj srdiečkami. Navštívil nás Mikuláš, aj Lucie, pripravili sme darčeky pre starkých, vyrobili tovar na Vianočné trhy, robili sme Vianočné pozdravy, či sme sa venovali vitamínom, ktoré sú v tomto období dôležité, alebo sme riešili dopravné hry. Však posúďte sami, či radosť z Vianoc dokážete takto prijať aj vy....

  

 

December u Zvončekov

December u Zvončekov (foto)

Mesiac december sa aj u Zvončekov niesol v znamení príprav na vianočné sviatky. Zvončeky usilovne tvorili pozdravy, krásne dekorácie, darčeky pre rodičov a samozrejme aj výrobky na vianočné trhy. V  posledný deň sme sa rozlúčili veselou zábavou  pri vianočných piesňach a súťažou.

Prajeme všetkým krásne vianoce!

  

 

My sme malí pekári

My sme malí pekári (foto)

Máte radi medovníčky? Aj my a veľmi. Preto sme sa s našou pani vychovávateľkou dohodli a išli sme si do kuchynky vyskúšať, či je rovnako ľahké medovníčky upiecť a vyzdobiť, ako zjesť. Najskôr sme si museli cesto vyvaľkať a vykrajovať rôzne tvary. Boli sme celí od múky, ktorá vyzerala ako sneh. A potom, keď sa upiekli, sme si ich vyzdobili. Sú krásne a len naše. Pani vychovávateľka povedala, že sme veľmi kreatívne Motýliky. Nevedeli sme čo to znamená, ale už vieme. A súhlasíme. Môžu začať Vianoce.

  

 

Rozprávkové domčeky – perníkové chalúpky

Rozprávkové domčeky – perníkové chalúpky (foto)

Včielky vyrábali perníkové chalúpky z odpadového materiálu na vianočné trhy na Dvojke. Zámerom bolo využiť toto obdobie na oživenie niektorých ľudových tradícií ako sú vianočné trhy a spoločne sa naladiť na vianočnú nôtu. Deti si rozvíjali svoju kreativitu a estetické cítenie a od útleho veku sa učia emocionálnej empatii. Aj my prváci sme prispeli  na dobrú vec.

  

 

Vianočné pozdravy z papiera

Vianočné pozdravy z papiera (foto)

Zapriať blízkym, známym i kilometre vzdialeným spriazneným dušiam veselé Vianoce a šťastný Nový rok patrí k zvykom počas sviatkov. Včielky vyrábali vianočné pozdravy pre svojich blízkych. Išlo o vlastnoručne vyrobené priania s rôznymi obrázkami. Včielky sa tešili z vlastnej práce.

Všetkým želáme krásne prežitie vianočných sviatkov!!!

 

 

Vianočné tvorenie

Vianočné tvorenie (foto)

Vianoce spájajú rodinu, priateľov. Vianoce nám pomáhajú uctiť si lásku v našich životoch tak často, ako je to len možné. Stalo sa tradíciou, že v čase príchodu Vianoc, najkrajších sviatkov v roku, deti v oddelení Ďateliniek vyzdobia triedu, okná tak, aby vianočná atmosféra dýchala z každého kútika našej triedy. Vianočné prípravy tento rok sú trochu iné, ako po minulé roky, ale aj napriek tomu sa na Vianoce tešíme a pripravujeme. Šikovné rúčky deti nezaháľali a vyrábali krásne vianočné pozdravy, ozdoby - vianočné ruže, svietniky. Popri tom počúvali, spievali slovenské ľudové koledy a dozvedeli sa veľa o ľudových zvykoch, tradíciách, o prežívaní Vianočných sviatkov v minulosti. Preto si želáme navzájom:

"Nech pravý zmysel Vianoc naplní naše srdcia a domov láskou, pokojom a mnohými požehnaniami. Prajeme krásne Vianoce"

  

 

Vianočné dielničky

Vianočné dielničky (foto)

Vianoce sú čas, ktorý majú deti najradšej zo všetkých sviatkov. Preto si deti vo vianočných dielničkách vyrobili anjela a zo slaného cesta si urobili vlastne ozdoby na stromček.

  

 

Vianočné pozdravy pre osamelých

Vianočné pozdravy pre osamelých (foto)

Slniečka v tomto predvianočnom čase myslia aj na tých, ktorí nemôžu tráviť Vianoce so svojimi blízkymi alebo už nikoho blízkeho nemajú. Do DSS v našom meste sme ich poslali prostredníctvom ochotnej maminky, ktorá tam pracuje. To,čo sme želali osamelým starkým, želáme aj všetkým ostatným.

Vianoce sú o láske,

o odpúšťaní, o radosti na duši,

múdri Tí, ktorí pochopili,

že každý deň môžu byť Vianoce.

Pokojné sviatky a veľa zdravia v novom roku Vám želajú Slniečka z Úlika

  

 

Zimné chalúpky v 1.B

Zimné chalúpky v 1.B (foto)

Aj keď vonku nie je sneh, pravú zimu si vieme predstaviť. Nakreslili sme si zimné chalúpky. No a namiesto snehu sme prilepili vatu. Aspoň takto sa prihovárame Perinbabe, aby už nasnežila a aby sme mali pekné prázdniny.

Všetkým prajeme Šťastné a Veselé.

  

 

Ako Sovičky zdobili medovníčky

Ako Sovičky zdobili medovníčky (foto)

V školskom klube sme zdobili medovníčky a teraz vieme, že to nie je vôbec jednoduché. Niekomu sa darilo viac, niekomu menej. Výsledok ale stál za to. Medovníčky chutili všetkým.

  

 

Margarétky čakajú na Vianoce

Margarétky čakajú na Vianoce (foto)

Ako každé dieťa, aj my sa už nevieme dočkať vianoc. Netrpezlivo pozeráme do kalendára a počítame koľko dní ostáva do vytúžených sviatkov. Aby nám čas ušiel rýchlejšie, vymýšľame rôzne aktivity, ktorými si spríjemňujeme dlhé dni. Zapojili sme sa do akcie "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?" a vyrobili sme vianočné pozdravy pre osamelých seniorov, uplietli sme si čiapočky na vianočný stromček a každý deň si skrášľujeme triedu nejakou peknou ozdobou. Každým dňom sa Vianoce približujú a my sa na ne véééľmi tešíme.

  

 

Sladké dobroty na Vianočné trhy

Sladké dobroty na Vianočné trhy (foto)

Žiaci 4.C si, poslednú hodinu pracovného vyučovania v tomto roku, užili pri vyrábaní sladkých dobrôt. Šikovné maminy im pripravili cesto, z ktorého si povykrajovali a pečiatkami ozdobili rôzne koláčiky. Tie im nakoniec ochotne upiekli naše šikovné pani kuchárky. Či sa podarili zistíte, ak si ich kúpite na Vianočných trhoch.

  

 

Slniečka v predvianočnom čase

Slniečka v predvianočnom čase (foto)

Aj keď za oknami to na zimu nevyzerá, v našom oddelení sme si ju vyčarovali podľa vlastnej fantázie a stačil nám na to len atrament a zmizík. Svoju fantáziu využili Slniečka aj pri vyrábaní svietnikov z CD, lebo čím viac trblietok, tým krajšie. Zaujali ich aj viac či menej známe tradície z tohto obdobia napr. o Stridžích dňoch a každý deň si otvárajú adventný kalendár, v ktorom majú okrem sladkého prekvapenia aj nejakú úlohu. Už len aby prišli tie Vianoce. :)

  

 

Vianočné tvorivé dielničky 4.A

Vianočné tvorivé dielničky 4.A (foto)

Aj tento rok sa Margarétky zo 4.A triedy pripravovali na Vianoce tvorivo. Od začiatku decembra postupne, aj v ŠKD, tvorili a vyrábali vianočné výrobky. Takto sme si spríjemnili chvíle dlhého čakania na Vianoce. A doma sa na stromčeku budú hompáľať aj naše ozdoby. Veselé Vianoce.

  

 

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc

Od Lucie do Vianoc (foto)

Aj takto sme si pripomenuli na Dvojke strídžie dni, ktoré naši dedovia a babky považovali za magické. Tri Lucky chodili v oddeleniach Ježkov, Motýlikov, Sovičiek a Lastovičiek a vymetali kúty a čarovali aby deťom priblížili, ako to kedysi bolo. Nezabudli pri tom, ani na pani riaditeľku, či ekonómku školy.

"My, Lucie z kade tade, prišli sme Vás pozdraviť, a od zlých síl ochrániť..." znelo školou za sprievodu trombitášov z Púchovskej doliny a pri pohľadoch do očí detí, sme vedeli, že naozaj máme svoju moc.

Neostáva nám nič, len všetkým zaželať a popriať, radostné a pokojné sviatky Vianočné, nech Vás všetko zlé obchádza.

Vaše Lucie

  

 

Adventné obdobie - December

Adventné obdobie - December (foto)

V predvianočnom období usilovné Mravčeky pracovali a vystrihli z papiera vianočné ozdoby, anjeliky, stromčeky a tiež pomohli pri tvorení výrobkov na vianočné trhy.

  

 

Aj takto sa dá tráviť čas na školskom dvore

Aj takto sa dá tráviť čas (foto)

Aj keď je  december, von na školský dvor chodíme vždy, keď nám to počasie dovolí. Niekedy sa hráme rôzne hry ako napríklad Kubo velí, inokedy súťažíme a najradšej sa hráme futbal. Inokedy nás baví skákanie cez gumu. Bolo to kopec srandy, keď nás to pani vychovávateľka učila skákať. Teraz to už vieme a ide nám to super. Ani skákanie cez švihadlo nám už nerobí až taký problém. Chodíme aj na naše krásne preliezky, kde je kopec zábavy. Nie je to jednoduché udržať rovnováhu, no rýchlo nájdeme spôsob ako to zvládnuť. Veď posúďte sami...

  

 

Sovičky sa učia poskytnúť prvú pomoc

Sovičky sa učia poskytnúť prvú pomoc (foto)

Naša pani učiteľka Beátka nám prišla ukázať ako sa poskytuje prvá pomoc. Nie je to vôbec také jednoduché ako sme si mysleli. Určite sme sa ešte všetko nenaučili a ešte sa budeme s pani učiteľkou o prvej pomoci rozprávať, no už vieme, kedy máme použiť dôležité čísla ako sú: 150, 155, 158 či 112. Filipko nám zahral figuranta a mohli sme si aj vyskúšať ako pomôcť keď nájdeme niekoho ležať na zemi.

Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie v ŠKD s našou Beátkou.

  

 

Mikuláš navštívil aj Slniečka

Mikuláš navštívil aj Slniečka (foto)

Na Mikuláša sa Slniečka zodpovedne pripravili už minulý týždeň. Vyrobili si ich z nanukových paličiek a priniesli aj malý darček pre svojich kamarátov. V piatok Slniečka síce navštívil školský Mikuláš a priniesol im spoločné hry, ale ten slniečkový im až v nedeľu do balíčkov pridal aj nejaké dobroty a tak sme si ho v pondelok spoločne užili. Rozdali sme si balíčky, zamaskovali sa za Mikulášov, hádali mikulášske hádanky a hľadali po oddelení polepené príklady, aby vyriešili mikulášsku matematickú tajničku. Odmenu za uhádnuté hádanky a vylúštenú tajničku si vylosovali z mikulášskej čižmičky.

 

 

Zaduj víchor, vločky splaš, nech už je tu Mikuláš

Zaduj víchor (foto)

"Zaduj víchor, vločky splaš, nech už je tu Mikuláš".

Takto volali deti na svätého Mikuláša, aby navštívil naše oddelenie Ďateliniek. V piatok 4. decembra panovala na našej škole sviatočná nálada. Našu školu navštívil svätý Mikuláš. Na návštevu sv. Mikuláša sme sa s deťmi pripravovali aj v našom oddelení. Deti už vedia kto bol sv. Mikuláš, že vďaka jeho dobrosrdečnosti a štedrosti je tradíciou, navštevovať na svoj sviatok príbytky, kde bývajú poslušné detičky. Radostne naladení sme ho očakávali aj v našom oddelení Ďateliniek a privítali sme ho peknou pesničkou. Potešili sme aj čertíka, ktorý nemusel smútiť, lebo deti zaspievali pieseň, ktorá zalahodila aj jeho čertovským ušiam. Mikuláš priniesol do nášho oddelenia veľký balík krásnych hier, ktoré deti potešili. Pre Mikuláša šikovné rúčky vyrobili mikulášske čižmičky aj tváričky.

  

 

November

Zdravý úsmev u Motýlikov

Zdravý úsmev u Motýlikov (foto)

My sme šikovné Motýliky a aj keď si teraz nemôžeme v školskom klube umývať zúbky, s našou pani vychovávateľkou sa učíme ako to máme správne robiť. Vieme už z čoho sa skladá zub, že sa podobá na strom, lebo má korunku, koreň a obal. Je pevne zasadený v kosti obalenej ďasnom. No a najdôležitejšie je to, že si svoje zúbky máme umývať aspoň dvakrát denne, aby sa nám zúbky nepokazili a vydržali nám ešte veľmi dlho. Aby žiadny Zubožrút, bacil Cecil, či bacilka Milka, nemali šancu kaziť naše zúbky.

  

 

Pre potešenie starkých v Domovoch dôchodcov

Pre potešenie starkých v Domovoch dôchodcov (foto)

Svieť nám, stromček jagavý,

už sme všetci zvedaví,

čí je ten darček a čo je v ňom,

cingi, lingi, cingi, lingi, bom.

 

 

November u včielok

November u včielok (foto)

Adventný veniec a jeho význam. Nezabudli ste v nedeľu zapáliť prvú zo štyroch adventných sviečok na Vašom venci? Aj včielky si vyrábali v ŠKD adventný veniec, aj keď len papierový a zapálili prvú sviečku. Cieľom bolo priblížiť deťom dôležitosť symbolov Adventu - význam adventného venca. Advent začína prvú nedeľu po 26. novembri a cieľom sú štyri nedele – 4 sviečky. Tieto štyri nedele by mali byť chvíľami pokoja, rozjímania a pohody. Symbolika sviečok na venci.

1. sviečka sa zapaľuje na tzv. železnú nedeľu, sviečka je pomenovaná ako nádej; 2. sviečka sa zapaľuje na tzv. bronzovú  nedeľu, sviečka má symbolizovať mier; 3. sviečka sa zapaľuje na tzv. striebornú nedeľu, sviečka má symbolizovať priateľstvo; 4. sviečka sa zapaľuje ako posledná, na tzv. zlatú nedeľu, sviečka je pomenovaná láska. Včielky Vám prajú aby ste prežili vianočné sviatky plné pohody, šťastia, lásky a zdravia!

  

 

Advent v Úliku

Advent v Úliku (foto)

Prvé vdýchnutie mrazivého vzduchu, z neba padajúce malé, snehové vločky, ktoré tvoria dlhý, biely koberec, pokojná príroda a pohoda v každom z nás, tak to sú Vianoce. Vianoce - čas, keď sa hluk, hnev a nepokoj premenia na lásku a ticho. Predvianočné obdobie sa vlastne začína zapálením prvej sviečky na adventnom venci.

Deti zo školského klubu Úlik tiež zahájili čas adventu vo svojich oddeleniach vyrobením adventných kalendárov a postupne budú odrátavať dni do Vianoc a pochutnávať si na maškrtách, ktoré sú ukryté v každom dni adventného kalendára. Vianoce sa blížia každým dňom a srdiečka detí radostne tlkocú a čakajú na Vianočnú kúzelnú noc.

  

 

Svetový deň pozdravov u Púpavienok

Svetový deň pozdravov u Púpavienok (foto)

Autormi myšlienky Svetového dňa pozdravov boli bratia MacCormakovci, ktorí v roku 1973 počas arabsko-izraelskej vojny hľadali spôsob ako zastaviť všetky vojny na svete. Vyslovili myšlienku, že v tento deň by každý mal pozdraviť aspoň 10 ľudí - pretože, keď ľudia budú spolu hovoriť, nebudú mať čas bojovať. Aj v oddelení Púpavienok sme si pripomenuli , že stačí každý deň pozdraviť svojich najbližších, známych, kamarátov, susedov. Nehanbiť sa pozdraviť, neschovávať sa. Zopakovali sme si, aké pozdravy poznáme, ako sa ľudia zdravili v minulosti a dnes. Spoločne sme vytvorili veľký plagát s pozdravmi v rôznych jazykoch.

 

 

Ježkovia v novembri

Ježkovia v novembri (foto)

Tak už je to blízko... jeseň sa končí a začína najkrajšie obdobie roka. Ježkovia majú plné hlavičky a rúčky práce ako stráviť čas v ŠKD. Nielen farbami jesene, ale aj prípravou na advent. Martin na bielom koni síce neprišiel, ale aj tak sme si ho priblížili prezentáciou o zvykoch starých rodičov a o tom, ako trávili čas oni, keď boli malí.  Čítame si Guľka Bombuľka a nezabúdame si ho aj urobiť, kreslíme a píšeme si na chodník, či si vytvárame adventný kalendár, ktorý pripravujeme ako prekvapenie (psst... nikomu to nepovedzte) aj pre našich tretiakov, ktorí teraz nie sú s nami, ale o to viac nám chýbajú pri futbale. O chvíľku už príde Mikuláš, na ktorého sa tešíme a nesmiem zabudnúť na Luciu, snáď nám vymetie kúty a odplaší zlých duchov.

  

 

Šikovné Mravčeky tvorili v novembri

Šikovné Mravčeky tvorili v novembri (foto)

Neskorú jeseň Mravčeky ukončili tvorbou mozaikových šarkanov. Adventné obdobie sa už začína koncom novembra a deti si vytvorili predvianočnú atmosféru vianočnými pozdravmi, z opačnej strany napísaným prianím a pozdravom pre rodičov a skupinovou tvorbou stromčekov do adventného kalendára.

  

 

Slniečka v novembri

Slniečka v novembri (foto)

Mesiac november sa vyznačuje pomerne pochmúrnym počasím, krátkymi dňami a tak trochu melancholickou náladou. Slniečka však svoj voľný čas, ktorý trávia v našom Úliku, využili naozaj aktívne. Pripomenuli si stále pretrvávajúce, ale aj tie zabudnuté ľudové tradície spojené s týmto ročným obdobím - Dušičky, Stridžie dni, dokonca si vyskúšali ako sa pára perie. Ešte stihli využiť krajšie počasie a na školskom dvore si vyskúšali rôzne prekážkové dráhy. Zopakovali si ako môžu šetriť el. energiu, či z čoho sa skladá ľudské telo, hrali sa s vlnou aj s farbami a pripomenuli si Medzinárodný deň pozdravov. Koniec novembra patril už tradične výrobe nášho adventného kalendára.

  

 

Svetový deň nevidiacich

Svetový deň nevidiacich (foto)

Lastovičky si v tento deň vyskúšali, aké to majú náročné ľudia s týmto postihnutím. Dotykom spoznávali svojich spolužiakov a rôzne predmety. Bolo to veľmi poučné, ale užili sme si aj veľa zábavy.

  

 

Keď pršalo.... Lienky tvorili

Keď pršalo.... Lienky tvorili (foto)

Keď pršalo mrholilo, žabiatko sa narodilo... A keď pršalo v jeden novembrový deň, tak sa v triede Lienok, pod šikovnými ručičkami druhákov "narodili" nie žabiatka, ale krásne lienky, včeličky a líšky z papiera. Krásna a jednoduchá zábava na celé popoludnie.

  

 

Popoludnie s Guľkom Bombuľkom

Popoludnie s Guľkom Bombuľkom (foto)

Deti z oddelenia Ďateliniek sa stretli s Guľkom Bombuľkom, ktorý je ich známy kamarát z čias, keď sme mohli chodiť do Mestskej knižnice. Návštevy Mestskej knižnice nám chýbajú a tak sme sa znova stretli s Guľkom Bombuľkom a jeho priateľmi z dvora pri čítaní veselých príbehov v škole. Čítaním príbehov si deti zdokonaľovali čitateľskú gramotnosť, dozvedeli sa aj niečo o pani spisovateľke Márií Ďuríčkovej, ktorá túto knihu napísala. Napísala aj mnohé ďalšie, ktoré deti prečítali a poznajú, napr. Danka a Janka, Nie je škola ako škola, Majka Tárajka a mnohé iné. Deti vymysleli aj nový príbeh, kde Guľko Bombuľko spoznal novú kamarátku žabku Kvačku s ktorou zažil veselé aj nebezpečné príhody. Príbehy Guľka Bombuľka sa deťom páčili a tak sme sa rozhodli, že si každý vyrobí svojho Guľka Bombuľka. Deti sa veľmi snažili, hoci navíjanie vlny im robilo troška problém, ale napokon to zvládli super. Vlnu, klbko – Guľka Bombuľka, ktorého navinuli, oživili očkami, poniektorí mu dali aj rúčky a nožičky. Veď sa len pozrite na našich Guľkov Bombuľkov.

  

 

Prvá pomoc pri drobných poraneniach

Prvá pomoc pri drobných poraneniach (foto)

V súčasnosti sa veľa hovorí o záchrane ľudského života, o dôležitosti vedieť poskytnúť prvú pomoc. Každý z nás je zraniteľný a preto by mal vedieť poskytnúť prvú pomoc. Veľmi sme sa potešili, že pani učiteľka Beátka Dubeňová znova prijala pozvanie do nášho oddelenia Ďateliniek na besedu o prvej pomoci, aby sa s nami podelila o svoje skúsenosti, odovzdala svoje cenné rady a poučila deti ako predchádzať úrazom.

Pani učiteľka deťom ukázala, vysvetlila a naučila ich, ako môžu (aj napriek tomu, že sú len tretiaci), pomôcť niekomu kto pomoc potrebuje. Pani učiteľka vysvetlila deťom, ako sa dá pomôcť pri malých poraneniach, odreninách, ktoré sa im môžu stať kedykoľvek a kdekoľvek pri hre, alebo nejakej činnosti. Vysvetlila ako treba postupovať pri ošetrení, čo sa má a nemá robiť, aj prečo. Vieme a niektoré deti majú aj skúsenosť s tým, čo sa môže stať napr. pri páde z bicykla. Najskôr si to odnesie odreté koleno, lakeť, či brada, ale môže sa stať aj horšie – a to je zlomená ruka či noha. Preto pani učiteľka deťom ukázala a vysvetlila ako treba postupovať pri prvom ošetrení zlomenej ruky. Deti sa zahrali "na ranených a záchranárov", kde si mali možnosť vyskúšať, ako sa správne narába s trojrohou šatkou, ako ju správne a bezpečne upevniť.

Deti sa presvedčili o tom, aké je dôležité vedieť poskytnúť prvú pomoc a zároveň predchádzať rôznym úrazom. Po skončení zaujímavej a prínosnej besedy sme sa pani učiteľke poďakovali za návštevu a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

  

 

Margarétky v pohybe

Margarétky v pohybe (foto)

November je skúpy na slnečné lúče, ale pár nám ich predsa len doprial. Využili sme ich a do sýta sme sa vybláznili na našej novej ľanovej dráhe.

  

 

Jeseň v Úliku

Jeseň v Úliku (foto)

Jeseň pani bohatá, farbí stromy do zlata. Premaľúva celý svet.

O tom aká je jeseň bohatá farbami aj plodmi sme sa presvedčili aj my v Úliku. V každom oddelení bolo veľké množstvo aktivít. Vo veľkom sme tvorili: maľovali, lepili, strihali, otláčali,... a práce sa nám podarili.

  

 

Život v tme

Život v tme (foto)

V oddelení Ďateliniek sme si piatok 13. novembra pripomenuli "Medzinárodný deň nevidiacich". Deti sa dozvedeli, že v tento deň sa narodil francúzsky tlmočník Valentín Hauy, ktorý sa ako prvý začal zaujímať o spoločenskú a kultúrnu budúcnosť nevidiacich a slabozrakých. Valentín Hauy bol zakladateľom prvej školy pre nevidiace a slabozraké deti. Do takejto školy sa dostal aj Louis Braille, ktorý ako trojročný stratil zrak a aj napriek tomu dokázal pomôcť nevidiacim vo vzdelávaní a to tak, že vytvoril písmo pre nevidiacich - "Braillovo písmo", ktoré nevidiaci používajú aj dnes.

Ďatelinky dnes už vedia, ako sa majú správať k nevidiacim, aj to ako im môžu pomôcť. Uvedomujú si, aké to majú ťažké nevidiaci a slabozrakí. Zážitkovými aktivitami si deti mali možnosť na chvíľku "vyskúšať", aké je ťažké byť nevidiaci. Pri prekonávaní prekážok museli využívať svoje zmysly. Napr. – ísť za hlasom, pomenovať predmet podľa hmatu, vône, alebo prekonávať prekážky v ceste pri chôdzi. Teraz vieme, zhodli sme sa s deťmi na tom, že zrak je pre nás veľmi dôležitý a preto si ho musíme chrániť. Hoci pravdou je, že my vidíme a máme aspoň predstavu o okolí, o predmetoch, na rozdiel od ľudí, ktorí majú život v tme.

  

 

Deň svätého Martina

Deň svätého Martina (foto)

"Na svätého Martina"

11 november, je deň, kedy meniny oslavuje Martin a v tento deň deti v školskom klube Úlik otvorili truhlicu slovenských ľudových zvykov a tradícií. V minulosti na sv. Martina vrcholila jeseň a ľudia vedeli, že sa blíži kráľovná dlhých a studených večerov "zima". Ako hovorí pranostika "Na sv. Martina kúri sa z komína".

Prostredníctvom prezentácie deti poznávali históriu zvykov a tradícií našich predkov. Dozvedeli sa, že v Taliansku sa narodil Martin Tourský, známy svojou dobrosrdečnosťou, túžbou pomáhať. Hovorí o tom legenda o žobrákovi, ktorému poskytol počas studenej noci polovicu svojho plášťa. Zaujímavé sú aj legendy o husiach, ktoré ho rušili aj prezradili a preto skončili na svätomartinskom pekáči. O čom svedčí porekadlo "Na svätého Martina, plače husia rodina".

Súčasťou dňa sv. Martina boli aj svätomartinské rožky pre čeľadníkov, na ktorých si deti tiež pochutnali. Najznámejšia je pranostika "Martin prichádza na bielom koni". Tento rok na bielom koni Martin neprišiel, ale deti majú svoje predstavy a tak si Martinových koníkov vyrobili rôznou technikou. Po sv. Martinovi sa ľudia stretávali počas dlhých večeroch na priadkach a "páračkách". Veruže si v niektorých oddeleniach deti vyskúšali aj páranie peria. Deň sv. Martina v školskom klube bol ozaj pestrý a zaujímavý. Už teraz sa deti tešia na ďalšie tajomstvá z truhlice slovenských ľudových zvykov a tradícií.

  

 

Helloween u Slniečok

Helloween u Slniečok (foto)

Slniečka sa pred jesennými prázdninami dobre zabavili pri rôznych strašidelných aktivitách. Vonku hľadali stratených škriatkov a súťažili pri mumifikovaní svojich kamarátov. Zábava pokračovala aj v oddelení lovením rôznych nechutných vecí z hadieho hniezda, hádaním rozprávkových bytostí a všetko to skončilo hľadaním si vlastných prezuviek. No a potom už huráá na prázdniny!

  

 

Keď nás jeseň baví

Keď nás jeseň baví (foto)

Jeseň je krásne ročné obdobie plné farieb. Všetko sa pomaly pripravuje na zimu len "Lastovičky" sú plné elánu a jeseň si užívajú.

 

 

Novembrové kreácie

Novembrové kreácie (foto)

November nám zatiaľ slniečko veľmi nedoprial. Nám to na dobrej nálade neubralo a sychravé dni si spríjemňujeme tvorivými nápadmi.

  

 

Október

Pestrý október u Zvončekov

Pestrý október u Zvončekov (foto)

Aj napriek nepriaznivému počasiu sme si október užili. Počas jedného z mála slnečných dní sme podľa slnka a tieňa určovali svetové strany a pomocou tieňa kreslili, venovali sme sa ochrane zvierat, zdravej výžive, zvýšenej ochrane nášho zdravia, kreslili sme svojho domáceho miláčika, vytvorili krásne zvieratkové záložky na výmenu medzi školami aj šarkana na školský plot. Pomocou smajlíkov i darčeka pre našich starých rodičov sme rozdávali úsmev. Farby jesene žiaria v našom oddelení na tekvičkách, jesenných listoch, sovičkách. Haloweenskú čiernu hodinku sme strávili s upírmi a kostričkami za svetla tekvičkových svietnikov. Október bol u nás naozaj pestrý.

  

 

Chcem potešiť starých rodičov

Chcem potešiť starých rodičov (foto)

"Milé starké, milí starkí, máme pre Vás slová vďaky. Ľúbime Vás, to povieme, za všetko Vám ďakujeme a prekvapenie posielame." Keďže sa svojimi starými rodičmi nemôžeme stretnúť na spoločnej besiedke, pripravili sme si pre nich prekvapenie v podobe odkazov. Odkazy si nájdu v našej triednej facebookovej skupine. LIENKY im "hovoria" svoje pocity, slová vďaky a lásky. A samozrejme vyrobili im aj darček v podobe jesenného stromu z vlastnej rúčky.

  

 

Halloween v ŠKD

Halloween v ŠKD (foto)

Deň pred jesennými prázdninami sa na našej škole niesol v "Halloweenskej atmosfére". Všade boli netopiere, kostlivci, čierne mačky, múmie, či čarodejnice. Hallowenska party sa začala už v stredu počas vyučovania a pokračovala poobede vo viacerých oddeleniach ŠKD s p. vychovávateľkami. Deti sa pretekali v nápaditosti a originalite. Užili si tak popoludnie plné zábavy, súťaží a strašenia.

  

 

Halloweenský photoshop u Zvončekov

Halloweenský photoshop u Zvončekov (foto)

Po temnej čiernej hodinke s upírmi a vlkolakmi si Zvončeky zapózovali v špeciálnom halloweenskom photoshope a treba uznať, že aj napriek povinným rúškam vyzerali naozaj skvelo.

  

 

Jesenné tvorenie u včielok

Jesenné tvorenie u včielok (foto)

Fúka vietor jesenný... Jeseň je čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Včielky sa učia o ročnom období, spievajú jesenné piesne: bolo raz jabĺčko krásne..., hrajú sa rôzne hry a tvoria. Pripomenuli si rôzne sviatky: napr. Deň stromov, Deň jablka, Halloween a iné.

  

 

Keď sa nás zima opýta

Keď sa nás zima opýta (foto)

Keď sa nás zima opýta, čo sme robili na jeseň??? Jeseň je čas dozrievania a zberu úrody, čas prípravy na zimu. Zber plodov, zeleniny a ich vhodné uskladnenie nám zabezpečia vitamíny počas zimy a ochránia nás pred neželanými chorobami. Deti vedia zavárať, sušiť jesennú úrodu. Svoje teoretické poznatky výtvarne stvárnili – otláčali ovocie do zaváraninových pohárov a do  prepraviek na ovocie na zimné uskladnenie. Včielkam sa darilo.

  

 

Medzinárodný deň hudby u včielok

Medzinárodný deň hudby u včielok (foto)

Včielky poznávali hudobné umenie, hudobné štýly. Počúvali hudbu, hrali sa na dirigentov a poznávali hudobné nástroje, rozprávali sa o významných osobnostiach hudobného života a obľúbených spevákoch.

 

 

Motýliky aj v októbri tvorili

Motýliky aj v októbri tvorili (foto)

Hoci je október a motýle už nelietajú, my sme iné Motýliky, také šikovnejšie a hlavne tvorivejšie. Vieme  sa zabávať a dokážeme urobiť z každého rožku trošku. Veď posúďte sami.

  

 

Jeseň v októbri

Jeseň v októbri (foto)

Listy stromov sa sfarbujú do rôznych odtieňov farieb od žltej, oranžovej, červenej až po hnedú farbu. Október je aj mesiacom úcty k starším. Deti by mali vedieť prejaviť svoje city a úctu k starším. Mravčeky vyjadrili lásku k starým rodičom vo forme darčeku – Váza s kvetmi a krátkej básne, ktorú starkým vlastnoručne napísali na rub, opačnú stranu obrázka. Deti tvorili viaceré výrobky – jesenné kreácie to znamená, že využívali prírodniny, ktoré si z domu doniesli ako sú listy javora, duba, žalude, šišky, gaštany, šípky, tekvice. Mravčeky počas sychravého počasia vyrobili veľkého šarkana tvoreného z prírodnín a krepového papiera. Pracovala skupinka šikovných detí Barbora, Hanzel, Húšťava, Púta, Hruščová, Kohútová, Ondríková, Lysenko – lepili lepiacou pištoľou gaštany, žalude, listy duba, rozdrobené kúsky šišiek, šípky, kúsky krepového papiera na maketu šarkana v tvare jesenného stromu. Dňa 22.10.2020 na školskom dvore deti z 2.C triedy vytvorili z gaštanov, listov a šišiek veľký hríbik - dubák. Zber jabĺk v záhrade, niektoré deti pomáhali rodičom a tak si zážitok pripomenuli a vyjadrili kolážou z papiera – jabloň v záhrade. Blíži sa obdobie dušičiek a deti si vystrihli a poskladali z papiera výkresu malé strašidielka ako origami, ktoré nám vyzdobia triedu koncom októbra v čase aktivity karneval – Haloween. Deti z domu priniesli tekvice rôznych tvarov, ktoré si postupne zdobíme a spoločne vyrezávame. Radi maľujú vodovými farbami a dôkazom je obrázok – veľký výkres téma: Jeseň s ježkom a šarkanom.

  

 

Záložky do kníh

Záložky do kníh (foto)

Pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2020 vyhlasuje knižnica J. Mahena v Brne 11. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá. Snahou je podporiť u detí gramotnosť v čítaní a má to byť vyrobená záložka do knihy, ktorá spája školy pod názvom: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo v próze. Cieľom projektu je nadviazanie spolupráce, kontaktov alebo spoznávanie jazyka, literatúry, histórie, kultúry či regionálnych zvykov a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Naši žiaci majú tento školský rok pridelenú partnerskú školu zo Slovenska. Je to základná škola z Vranova nad Topľou s ktorou si navzájom deti vymenia záložky. Deti ŠKD z našej základnej školy - Dvojky vytvorili veľa záložiek na tému hrdinovia z kníh a rozprávok. Tvorili rôznorodou technikou – maľovanie, kreslenie, koláž... Niektoré boli zhotovené pomocou paličiek z dreva, iné ozdobili bavlnkami alebo ich laminátovali. Deti kreslili nielen zvieratká z rozprávok, ale aj rôznych rozprávkových hrdinov a k nim patria aj TURTLES – hrdinovia z podsvetia. Slávne TURTLES NINJA – korytnačky Rafael, Michelangelo, Leonardo, Donatello boli kedysi obyčajné korytnačky, ktoré žili v Newyorskom kanáli. Dostali sa do styku s rádioaktívnym bahnom a tak sa premenili na napoly ľudské bytosti. Začína sa ich veľké dobrodružstvo a súboj s najväčším nepriateľom Schrederom z dimenzie X a jeho pomocníkmi Rockym a Bebopom, ktorí sa snažia zničiť ľudstvo. Podarí sa korytnačkám prekaziť im tieto plány? Viac sa dočítate v knihe: TURTLES hrdinovia z podsvetia. V ôsmom oddelení Mravčeky sme si ich prečítali a deťom sa veľmi páčila, následne sme vytvorili záložky – TURTLES NINJA korytnačky.

  

 

Tekvičky

Tekvičky (foto)

Jeseň je už tu a k jeseni určite patria aj tekvice. Deti si dotvorili svoje tekvice rôznym spôsobom (gaštanmi, šípkami, žaluďmi).

  

 

Mesiac úcty k starším u Margarétok

Mesiac úcty k starším u Margarétok (foto)

Milá babka, milý dedko, znamenáte pre nás všetko.

Pretože Vás radi máme, božtek na líčko Vám dáme.

Október už tradične patrí našim starým rodičom a preto sme ich potešili drobným darčekom vyrobeným z lásky.

  

 

Jeseň v Úliku

Jeseň v Úliku (foto)

Slniečko krásne svietilo a tak sme si jesenné tvorivé dielne rozložili po celom areáli našej Dvojky. Jeseň je doslova pani bohatá, pretože nám ponúka množstvo zaujímavého a krásne farebného materiálu. Deti si ho doniesli z domu alebo nazbierali na školskom dvore, využili svoju kreativitu a vytvorili naozaj úžasné dielka. Veď posúďte sami!

  

 

Jabĺčkový deň

Jabĺčkový deň (foto)

Naša trieda Lienok sa v stredu poobede zmenila na triedu červených jabĺčok. 21.10. - Medzinarodný deň jablka. Vypočuli sme si známe piesne o jabĺčkach. Porozprávali sme si, prečo jesť jabĺčka a aké sú zdravé. Ochutnali jablkový koláčik. Z prinesených jabĺčok sme si urobili výstavku. Nakoniec sme si vyrobili a vymaľovali červené jabĺčka na ktorých máme nalepený už aj recept na koláčik. Ten si s maminkou doma upečieme.

  

 

Margarétky "cestujú v čase"

Margarétky "cestujú v čase" (foto)

Všetci vieme kde žijeme, ale aké poklady skrýva naše mesto a okolie, to už vie len málokto. Rozhodli sme sa, že tento rok sa budeme venovať histórii nášho mesta a jeho okolia. Začali sme Pohronskou hradnou cestou. Celý september sme pracovali v skupinách a hľadali zaujímavosti o hradoch. Tento mesiac sme si predstavili najznámejšie z nich. Revište a Sitno.

 

 

Doprava sa všetkých týka!

Doprava sa všetkých týka! (foto)

S Púpavienkami sme sa vybrali za dobrodružstvom. Hoci nie naživo, ale aspoň virtuálne. Oboznamovali sa tak s digitálnym svetom a cez počítač alebo interaktívnu tabuľu spoznávali rôzne miesta nielen na Slovensku ale aj vo svete. Ukázali svojim kamarátom miesta, ktoré dobre poznajú i tie, ktoré by radi navštívili. Cez google maps sme si posvietili aj na dopravu a všímali sme si rozdiel medzi poľnou a hlavnou cestou. Púpavienky sa hravou a zážitkovou formou učili pracovať s digitálnymi technológiami.

  

 

Darujem, daruješ, darujeme

Darujem, daruješ, darujeme (foto)

Mesiac október sa niesol v znamení darovania. Darovali sme si navzájom pekné slovo, čím sme prinavrátili úsmev Púpavke, obdarovali sme sa krásnou jesennou výzdobou vďaka rozkošným malým ježkom a jesennou mozaikou, ktoré nám teraz skrášľujú naše Púpavkovo, darovali sme našim starým rodičom kúsok nášho srdiečka a nakoniec sme darovali krásne rozprávkové záložky pre partnerskú ZŠ z Vranova nad Topľou. Naše Púpavienky dobre vedia, že čím viacej dáš, tým viacej dostaneš.

  

 

Deň bielej palice u Slniečok

Deň bielej palice u Slniečok (foto)

Pri príležitosti Dňa bielej palice, ktorý každoročne pripadá na 15.10., si Slniečka vyskúšali, že život takto hendikepovaných ľudí je veľmi ťažký. Zistili to pri niekoľkých aktivitách, ktoré absolvovali so zaviazanými očami.

1. Museli prejsť po "švihadlovom chodníku".

2. Navliecť šnúrky do topánok.

3. Prejsť okolo prekážok podľa slovného navádzania.

4. Uvariť polievku podľa receptu, ktorý im diktoval kamarát.

5. Spoznať svojich spolužiakov podľa hmatu.

Na záver sa pokúsili vyrobiť spoločenskú hru pre zrakovo postihnuté deti. Použili pri tom plastové aj drevené geometrické tvary prípadne prírodniny, aby hra bola dostatočne plastická. Aj keď sme sa dobre zabavili, veru nikto by si to s takto postihnutými nevymenil, ale určite im ochotne pomôžeme, ak to bude potrebné.

  

 

Tvoríme z listov

Tvoríme z listov (foto)

Lienky na jeseň zaujala príroda. Zbierali popadané listy na školskom dvore a z nich si potom v triede vyrobili stonožky. Vyzdobili si s nimi triedu. Z prinesených gaštanov a šišiek si vo dvojiciach zahrali piškvorky. Užili si pritom veľa zábavy.

  

 

Zber úrody u Lienok

Zber úrody u Lienok (foto)

Tohtoročná jeseň je na úrodu ovocia mimoriadne bohatá. Deti už vedia, že ovocie je veľmi zdravé. Ochutnávkou spoznali chuť rôznych druhov jabĺk, hrušiek, sliviek, či hrozna. Zabavili sa pri spoločnej hre "košík plný ovocia". A s chuťou si takýto košíček s ovocím a strapec hrozna aj vytvorili z papiera.

 

 

Slniečka svojim starkým

Slniečka svojim starkým (foto)

Rok ubehol ako voda a opäť je tu október Mesiac úcty k starším. Slniečka sa tešili, tak ako po minulé roky, že starkých pozvú do svojej triedy, pripraveným programom a vyrobenými darčekmi sa im za všetku lásku poďakujú. Všetko je však inak a darčeky - gombíkové magnetky, im museli odovzdať doma. Za svoj krátky život toho ešte veľa nedokázali, ale stále sa snažia byť múdrejší, lepší či schopnejší! Starkí sú im pri tom v mnohom vzorom a chceli by sa im preto podobať. Tak Vám, milí starkí, za všetko ďakujeme a buďte ešte dlho medzi nami!

  

 

Darček pre starých rodičov

Darček pre starých rodičov (foto)

Ruky starých rodičov sú ako pokojné pohladenie obľúbenej prikrývky. Obklopujú nás a zahrievajú na duši i na srdci a pri tom nás chránia pred zimou a ostrými hranami sveta. Lastovičky s láskou pripravili darček pre svojich najbližších.

 

 

Ako k sovičkám prišla jeseň

Ako k sovičkám prišla jeseň (foto)

Vonku síce stále prší, no v školskom klube si čas vieme vyplniť. Každý deň máme nové nápady ako sa zabaviť. Pre babku a dedka sme vyrobili pozdravy, ktoré sme pekne ozdobili krásnym obrázkom. Nazbierali sme si listy, ktoré sme použili pri práci s voskovkami. Aká by to bola jeseň bez ježkov? Aby nám bolo veselšie, zopár sme si ich vyrobili. Vyrobili sme si aj stromy, ktoré nám farebnosťou robia veselšiu náladu. Taký veselý a farebný je začiatok októbra u Sovičiek.

  

 

Deň čistých rúk u Ježkov

Deň čistých rúk u Ježkov (foto)

Práve teraz, keď sa nás všetkých pokúša zdolať bacil menom Covid sme si u Ježkov vysvetlili ako si správne umývať ruky, lebo je  nesmierne dôležité zostať zdraví. Veľkí Ježkovia to už vedia,  no napriek tomu, doplnili naše umývanie rúk o ďalšie zásady, RÚŠKO a ODSTUP. Spoločne bacila takto porazíme. Držte nám palce.

  

 

September

Deň úsmevu v ŠKD

Deň úsmevu v ŠKD (foto)

Prečo sa usmievať?

  • úsmev nič nestojí a dokáže robiť zázraky
  • je najlepším liekom na boľavú dušu
  • uvoľňuje situáciu a napätie
  • prináša úľavu a radosť
  • obmäkčuje
  • svedčí každému
  • má pozitívny vplyv na zdravie i okolie
  • pomáha nadväzovať priateľstvá
  • prináša obľúbenosť v kolektíve

V piatok 2.októbra sme si všetky oddelenia v ŠKD pripomenuli deň úsmevu. Deti si  vyrobili smajlíkov dobrej nálady, smajlíkov v symbole oddelenia, živých smajlíkov, puzzle smajlíkov, a  niektoré poslúžili na obdarovanie svojho kamaráta. Všetci sme sa dobre bavili a užili si príjemné popoludnie s úsmevom.

  

 

Svetový deň mlieka v školách a v ŠKD

Svetový deň mlieka v školách a v ŠKD (foto)

ŠKD v spolupráci so školou si aj tento rok pripomenul Svetový deň mlieka v školách. Mlieko je dokonalý nápoj, ktorý obsahuje mnohé biologicky významné látky dôležité pre plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka, je to spôsob ako upozorniť deti na dôležitosť pitia mlieka a na konzumáciu širokej škály mliečnych výrobkov. Naša celoklubová aktivita prebiehala celý deň. Deti si mali za úlohu obliecť biele tričká, ako symbol mlieka, desiata spočívala z mliečnych produktov, v školskom rozhlase prebehla relácia o mlieku a na obed v školskej jedálni bola mliečna polievka. Popoludnie v ŠKD bolo zamerané na mliečne zábavné aktivity. Deti si pozreli prezentácie o ceste mlieka, riešili tajničky a osemsmerovky, pracovali s grafom, vyrábali si plagáty, kravičky, čelenky a rôzne predmety z mliečnych obalov – rozvíjali si svoje zručnosti a kreativitu. Dobrá nálada nám nechýbala.

  

 

Motýlikom mlieko chutí

Motýlikom mlieko chutí (foto)

Deň mlieka u Motýlikov vyzeral ako na stavbe. Stavali sme Mliekobota, sušičku mlieka a jogurtáreň. To všetko sme vytvorili z rôznych krabíc a kelímkov mliečnych výrobkov, ktoré sme zjedli. A aká to bola zábava. Nasmiali sme sa a urobili sme si výstavku.

  

 

Septembrové čítanie u Sovičiek

Septembrové čítanie u Sovičiek (foto)

Už sme síce školáci, no čítať ešte nevieme. Preto nám číta Ludka. Celý september sme si čítali knihu od Márie Ďuríčkovej Danka a Janka.

Aby Ludka vedela, že počúvame pozorne, nakreslili sme na školskom dvore takéto krásne obrázky.

 

 

Takto strávili september Zvončeky

Takto strávili september Zvončeky (foto)

Po letných prázdninách sa Zvončeky opäť s chuťou pustili do práce. Aby svojou troškou prispeli k vyčisteniu planéty, rozmýšľali ako nahradiť jednorazové produkty trvalejšími. Z odpadového materiálu aj tvorili len tak pre radosť. Vytvorili si aj zvončekovské puzzle, aby ukázali, ako by mali držať spolu, ilustrovali príbeh o "Gevenduche" z knižky o Danke a Janke, v celoročnej aktivite "Myslí mi to", získavali bodíky za vedomosti o odpade, eure, mlieku či ovocí a zelenine. Aby sme poznali svojich predkov, vytvárali sme  rodostrom a aby sme boli zdraví, aranžovali sme "ovocníčkov", ktorých sme potom s chuťou zjedli. Septembrové krásne slnečné počasie sme využili na každodenné rôzne hry na školskom dvore.

  

 

Ježkovia začínajú...

Ježkovia začínajú... (foto)

Školský rok sa začal a je plný aktivít. Malých Ježkov dopĺňajú veľkí, ktorí už sú skúsení a veľmi nápomocní... veď posúďte sami, či nám to v klube frčí... :)

  

 

Margarétky v doprave

Margarétky v doprave (foto)

Či sa nám to páči alebo nie, aj my sme súčasťou dopravy. Aj keď na šoférovanie auta si ešte pár rôčkov počkáme. Keďže už sme veľkí štvrtáci, začíname chodiť domov zo školy sami. Preto sme si v ŠKD pripomenuli pravidlá cestnej premávky a naučili sme sa aj zopár dopravných značiek. Všetko, čo sme sa dozvedeli sme si vyskúšali na našej hračkárskej križovatke. Dobre sme sa pri tom zabavili.

  

 

September v oddelení Ďateliniek

September v oddelení Ďateliniek (foto)

Deti z oddelenia Ďateliniek si september v školskom klube užívali. Pekné jesenné počasie nás lakalo von, ale my sme sa dozvedeli veľa nových vecí a šikovné rúčky stíhali aj usilovne pracovať. Ako znak jesene vyrobili kvety slnečnice. Keďže sme už tretiaci, vieme nielen správne separovať odpad, ale aj využiť odpadový materiál, z ktorého sme si vyrobili pekných panáčikov, svietniky, ponorku či lietadlo. Spoznali sme nových kamarátov "Kamila a Emila", s ktorými sme sa vybrali na cesty a zistili sme, že aj pre chodcov platia "chodníkové pravidlá". Dôležité je, že ich budeme ako chodci aj dodržiavať. Vyrobili sme pekné semafory, pretože semafor sa rozpráva farbami s autami aj chodcami.

  

 

"Vyčistime si svet" u Slniečok

"Vyčistime si svet" u Slniečok (foto)

Možno viete a možno nie, že 1000 kg odovzdaného použitého papiera zachráni až 17 stromov! Slniečka z Úlika sa to dozvedeli prostredníctvom zaujímavej prezentácie o spracovaní čiže recyklácii papierového odpadu a  zopakovali si,  čo do modrého kontajnera patrí a čo nie. Patria tam aj prečítané noviny, ale my sme ich  kreatívne využili na originálne origami - jabĺčka, ktorými sme obsypali náš strom. Veď to napokon k jeseni patrí!

  

 

Slniečka po prázdninách

Slniečka po prázdninách (foto)

Tak sme opäť všetci spolu! Aj keď s určitými obmedzeniami, predsa Slniečka strávili september pri rôznych aktivitách. Svoje zážitky z prázdnin nakreslili na svoj "Instagram", vytvorili si spoločne pravidlá oddelenia, ale najviac si užívali spoločné hry vonku, či aktivity vo dvojiciach alebo skupinách v oddelení. Dúfame, že sa nič nezmení, lebo spolu nás to baví!

  

 

Včielky v septembri

Včielky v septembri (foto)

Aj takto sa dá tráviť voľný čas, rozvíjali sme si svoju kreativitu.

  

 

Mravčeky a ich tvorba v septembri

Mravčeky a ich tvorba v septembri (foto)

Deti svieže, oddýchnuté a plné síl sa pustili do tvorenia a zdokonaľovania sa v zručnostiach strihania, lepenia a skladania papiera. Mravčeky vytvorili leporelo Červená čiapočka. Autormi a ilustrátormi knihy – leporela sú deti 2.C. a 4.D. Deti pracovali aj s prírodninami listami, slnečnicovými semienkami pričom obrázok slnečnica ako jeden z posledných jesenných kvetov je tiež zaujímavým námetom. Tiež zaujímavé sú aj práce ovocie v košíku vystrihnuté z farebného papiera a motýle vytvorené pomocou šikovných rúk detí z poskladaného papiera a ich telo dotvorené lepenými pohyblivými očami.

  

 

Pilné lastovičky

Pilné lastovičky (foto)

Lastovičky po návrate zo školy v prírode nezahálajú a pripravujú sa na jeseň. Venčeky na dvere si môžu už doma zavesiť.

  

 

ŠKD jeseň u včielok

ŠKD jeseň u včielok (foto)

Včielky sa chystajú na jesenné tvorenie. Jeseň pani bohatá... naše farebné listy.

  

 

Sovičky 2

Sovičky 2 (foto)

Sovičky si pomaly na školu zvykajú. Ako veľkí školáci vedia čo je školská taška. Tiež sme si zopakovali, čo do školskej tašky patrí a čo nie.

 

 

Púpavienky vo svete dospelých

Púpavienky vo svete dospelých (foto)

S Púpavienkami sme aj tento rok zavítali do témy správneho separovania odpadu, ktoré je dôležité pre ochranu životného prostredia. Zároveň sme si ukázali ku Dňu Eura, ako asi tak môže fungovať poriadna dospelácka firma. Púpavienky sa naučili, že bez spolupráce by žiadna dobrá firma nefungovala a určite by skrachovala. Museli si zvoliť jedného manažéra, ktorí podnik riadi, dvoch výrobcov, ktorí zhotovujú výrobok a dvoch hovorcov, ktorí ho odprezentujú tak, aby bol zákazník ochotný si ho kúpiť. Naučili sa, že nie je len dôležité, čo predávajú, ale aj to, akú hodnotu čo to má.

  

 

Púpavkovo v novom šate

Púpavkovo v novom šate (foto)

Tento školský rok sme odštartovali v plnom nasadení. Púpavienky už nie sú malí prváčikovia, ale veľkí druháci. Nakoľko už vedia, čo sa v škole patrí a čo nie, spoločne si vytvorili vlastné pravidlá, ktoré by chceli, aby sa dodržiavali v našom Púpavkove. Zhotovili a vybrali si spravodlivými hlasovaním erb a vlajku, ktorá nám bude pripomínať celý školský rok, kam patríme a na záver vymysleli Púpavkohymnu, ktorá nás bude sprevádzať celým školským rokom ako naše motto.

  

 

Záchrana osôb z vodnej hladiny

Deti zo ŠKD z oddelenia Lienok sa zúčastnili výtvarnej sútaže s názvom "Záchrana osôb z vodnej hladiny". Deti sa snažili a s chuťou kreslili. Do sútaže sme poslali viacero prác. Uspieť sa podarilo Maroškovi Gáfrikovi. Maroško získal so svojou kresbou krásne 3. miesto v regiónalnom kole.

 

Motýliky sa predstavujú

Motýliky sa predstavujú (foto)

Keď sme prechádzali bránou tejto veľkej školy prvýkrát, boli sme ustráchaní a nesmelí. Prešli 3 týždne a my sa tu cítime ako doma. Máme sa super v škole aj v školskom klube detí. Starajú sa o nás Katka a Zuzka, ktoré stále vymýšľajú ako nás niečo naučiť, zabaviť, či dostať do našich hlavičiek čo najviac informácií. Sme Motýliky, ktoré síce nemajú krídla, ale pokúsime sa lietať vo svete informácií, separovania, financií i dobrých skutkov. Náš prvý dobrý skutok bol, že sme sa spoločne zapojili do zbierky Biela pastelka. V školskom klube sme si vyrobili misu plnú ovocia a naučili sme sa, čo je to vďaka.

  

 

Sovičky

Sovičky (foto)

V školskom klube sa Sovičky naučili,že aj odpadový materiál môžu použiť na niečo pekné, čo poteší oko.

  

 

Lienky - zážitky z prázdnin

Lienky - zážitky z prázdnin (foto)

"Milý zážitkovník. Aj keď sa mi veľmi nechce, rozhodol som sa, že Ti porozprávam ako budem tráviť prázdniny..." takto sa naši druháci z oddelenia Lienok prihovorili svojim denníčkom. "Od p. vychovávateľky sme dostali zošity na zážitky z prázdnin ešte v júni. Celé leto sme si do nich písali..." povedal Samko z 2.B. V septembri v ŠKD si deti svoje zošity navzájom prezerali a čítali. Dozvedeli sa, že veľa z nich trávilo prázdniny na Slovensku, u starých rodičov, v táboroch so svojimi rodičmi a kamarátmi. Veľmi zaujímavé a krásne príbehy písané deťmi. Za snahu dostali deti od p. vychovávateľky aj malý darček.

  

 

Jeseň pani bohatá

Jeseň pani bohatá (foto)

Vedeli ste, že hruška pochádza z Ázie? Alebo že hrozno pomáha udržiavať dobrú pamäť? Toto a ešte veľa zaujímavého sme sa dozvedeli v oddelení Margarétok. Predstavili sme si sladké, zdravé ovocie a samozrejme sme si na ňom pochutnali. Na záver, sme si vyzdobili triedu obrázkami s jesennou úrodou.

  

 

Každý z nás sa môže naučiť poskytovať prvú pomoc

Každý z nás sa môže naučiť poskytovať prvú pomoc (foto)

Pri príležitosti blížiaceho sa "Svetového dňa prvej pomoci", sme do oddelenia Ďateliniek pozvali pani učiteľku Mgr. Beátku Dubeňovú na besedu, keďže pani učiteľka máva už dlhé roky na našej škole krúžok "Prvá pomoc". Beseda bola veľmi zaujímavá. Dozvedeli sme sa čo je prvá pomoc, kto potrebuje poskytnúť prvú pomoc aj to ako môžeme pomôcť my aj ako tretiaci. Už vieme, ako máme pomoc zavolať a poznáme aj telefónne čísla záchranných zložiek. Nakukli sme  do histórie, prečo a ako to všetko vzniklo. Dozvedeli sme sa že Henri Dunant, bol človek, ktorý sa stal zakladateľom svetovej organizácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Tento deň - 14. september je tiež príležitosťou oslavy ľudí, ktorí zohrávajú dôležitú úlohu pri poskytovaní prvej pomoci. Beseda nás tak zaujala, že sme sa s pani učiteľkou dohodli na ďalšom stretnutí, kedy sa naučíme ozajstné základy a zásady poskytovania prvej pomoci.

Pani učiteľke ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

  

Kontakt

  • Základná škola, Ul. M. R. Štefánika č. 17, Žiar nad Hronom
    Ul. M. R. Štefánika č. 17,
    965 01 Žiar nad Hronom

    https://dvojka.edupage.org
  • +421 45 678 89 20 - sekretariát
    +421 45 678 89 21 - riaditeľka školy
    +421 45 672 56 32 - školská jedáleň

Fotogaléria