Školská jedáleň

Podmienky pre stravovanie detí z rodín HN alebo ŽM

1) Pred nástupom na stravovanie má stravník povinnosť jednorázovo zložiť zábezpeku v sume 20 €. Pred začiatkom školsého kora je treba zábezpeku uhradiť do 25.8.2022 bankovým prevodom na účet ŠJ.

2) Povinnosťou stravníka je uhrádzať vyčerpaný stravný poplatok (dorovnať vyčerpanú zábezpeku) za neodhlásenú alebo neodobratú stravu (bez nároku na dotáciu) pravidelne do 15. dňa v nasledujúcom mesiaci.

Zábezpeka slúži na krytie nedoplatku za neodhlásenú alebo neodobratú stravu, na ktorú nevznikol (resp. zanikol) nárok na dotáciu. ŠJ vyčísli stravu bez nároku na dotáciu a predpíše ju stravníkovi k úhrade.

Dotácia na stravovanie sa poskytuje na každý stravovací deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania a odobralo objednaný obed v ŠJ. Stravníci sú povinní pri výdaji preukázať sa prideleným elektronickým čipom.

Pre nárok na dotáciu platia tieto pravidlá:

• žiaci sú automaticky prihlásení na nový mesiac
  • povinnosťou žiakov je odhlasovanie zo stravy určeným spôsobom
  • neodobratú alebo neodhlásenú stravu sú žiaci povinní uhradiť
  • po vyčerpaní zábezpeky a neuhradení poplatku žiak prestáva byť stravníkom až do jej úhrady

Cenu obeda uhrádza zákonný zástupca za žiaka podľa platného VZN č. 2/2023 v prípade:

• ak sa zúčastnil vyučovania ale neodobral objednanú stravu
  • žiak sa nezúčastnil vyučovania a neodhlásil stravu
  • žiak sa nežučastnil vyučovania ale neodobral ani neodhlásil stravu len v prvý deň choroby

Zástupca žiaka je povinný do ŠJ predložiť potvrdenie z Úradu práce o poberaní dávky v hmotnej núdzi, alebo potvrdenie o príjme, ktorý je najviac vo výške životného minima alebo čestné vyhlásenie, že si neuplatňuje zvýšený daňový bónus na žiaka. Tlačivá poskytne ŠJ.

Ak žiak spĺňa podmienky na dotáciu, musí byť splnená podmienka, že žiak musí byť prítomný na vyučovaní a odoberie objednaný obed. To znamená, že ak žiak nie je prítomný na vyučovaní alebo neodoberie objednaný obed v ŠJ, rodič je povinný toto oznámiť Školskej jedálni a to deň vopred alebo podľa podmienok odhlasovania, ktoré sú na stránke školy zverejnené. Ak obed nebude odhlásený vopred a žiak sa nezúčastní vyučovania, cenu za obed hradí rodič žiaka. V zmysle VZN č. 2/2023 mesta Žiar nad Hronom je určená výška zábezpeky 20€, ktorú musí rodič uhradiť vopred, aby bol žiak prijatý na stravovanie do ŠJ. Okrem zábezpeky hradí aj výšku RN - t. j. 2€ na mesiac, v ktorom sa stravuje.

Príspevok na režijné náklady môže byť stravníkovi odpustený, ak zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka o to písomne požiada riaditeľa školy a je členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu.