Slniečka

Apríl

Čo robíme pre našu Zem

Čo robíme pre našu Zem (foto)

Klimatické zmeny, s týmto termínom sa chtiac či nechtiac stretávame čoraz častejšie. Čo to znamená a ako ich spomaliť, sme si so Slniečkami porozprávali po premietnutí edukačného videa a spolu sme si vytvárali aj pojmovú mapu, aby sme si pripomenuli, čo všetko ku klimatickým zmenám prispieva. A keďže v apríli má naša Zem sviatok, venovali sme jej niekoľko popoludní. Najprv sme si vyrobili z papierových tanierov model našej Zeme, na ktorý sme lepili obrázky so správnym aj nesprávnym správaním sa k našej planéte, pri štipcovačke sme si zopakovali pravidlá separovania odpadu a Slniečka si vyrobili aj originálne dekorácie zo zvyškov vlny.

Marec

V knižnici je zábava

V knižnici je zábava (foto)

Pri našich pravidelných návštevách v mestskej knižnici sa vždy dobre zabavíme. Pani knihovníčka si pre nás pripraví zaujímavé a aj zábavné aktivity, ktorými nás zoznamuje s rôznou detskou literatúrou napr. rozprávkami či dokonca detektívnymi a strašidelnými príbehmi. Potom si my môžeme vybrať tie, ktoré zaujímajú práve nás.

Jarné upratovanie

Jarné upratovanie (foto)

Kalendár sa nezmenil a jar je opäť tu. Vonku to začína ožívať, kvitnú prvé kvety, začína sa zelenať trávička a aj my v Úliku sme prispeli svojou prácou k skrášleniu nášho okolia. Vyzbierali sme po zime popadané šišky či polámané suché konáriky. A skrášlili sme si svojimi výtvormi aj naše oddelenie.

Polička a jej políčka

Polička a jej políčka (foto)

Slniečka sa už po niekoľkýkrát zapojili do celoslovenského podujatia Noc s Andersenom, ktoré je určené pre  malých čitateľov, aby sa bližšie zoznámili s tvorbou našich aj svetových autorov detskej literatúry. Aj keď sme pri našej aktivite nestrávili celú noc, venovali sme jej jedno marcové popoludnie. Slniečka sa tak dozvedeli viac o tvorbe Jozefa Pavloviča, ktorého knižka Polička a jej políčka je veľmi inšpiratívna a predstavuje jednu malú knižnicu. Slniečka si čítali ukážky z tvorby tohto mimoriadne všestranného autora a postupne ich do nej ukladali.

Február

Deň bez mobilu

Deň bez mobilu (foto)

Že je mobil dobrý pomocník, to je nám  všetkým jasné. Je to však rovnako ako s ohňom, ktorý je síce dobrý pomocník, ale zlý pán. A ako sa dá voľný čas využiť užitočnejšie, ako hraním sa s telefónom, to si Slniečka takto nakreslili.

Zimné radovánky

Zimné radovánky (foto)

Zimné radovánky v ŠKD si Slniečka určite predstavovali inakšie. Keď to nešlo so skutočným snehom, tak sme si ich aspoň výtvarne zobrazili, pričom sme si vyskúšali zaujímavú techniku - olejový pastel - akvarel a tieto výtvory sa nám naozaj vydarili.

Január

Šťastný nový rok

Šťastný nový rok (foto)

Slniečka sa po prázdninách stretli takmer v plnej zostave. Porozprávali sme sa o svojich zážitkoch, splnených  aj nesplnených prianiach a zaželali si šťastný a zdravý nový rok. Čas nám spríjemnila Kristínka svojou hrou na flaute. Nezabudli sme ani na tradičné novoročné predsavzatia, ktoré  sme si tentokrát aj napísali a budeme si ich priebežne odškrtávať. Pre našich najbližších sme vyrobili novoročenku-magnetku s prianím šťastného Nového roku 2024.

December

Mikulášske popoludnie

Mikulášske popoludnie (foto)

Mikuláš, Mikuláš... Tak túto básničku sme Mikulášovi nepovedali, ale Kristínka ho a vlastne nás všetkých, prekvapila mini koncertom. Na flaute nám zahrala dve skladby, za čo sme ju odmenili veľkým potleskom. No a potom nám už náš Mikuláš porozdával vlastnoručne vyrobené balíčky so sladkým prekvapením. Zahrali sme si špeciálnu spoločenskú hru, zabavili sa pri interaktívnej prezentácií, urobili si mikulášske foto a postavili snehového Mikuláša.

November

Naša jeseň

Naša jeseň (foto)

Jeseň je pre nás veľmi inšpiratívne ročné obdobie. Inšpiruje nás hlavne svojimi farbami a tiež zaujímavým prírodným materiálom. Naše oddelenie sme si takto pekne jesenne vyzdobili.

Október

Náš Halloween

Náš Halloween (foto)

Slniečka si posledné predprázdninové popoludnie užili pri zábavných aktivitách na tradičnom halloweenskom karnevale, na ktorý sa všetci zodpovedne pripravili. Masky aj občerstvenie, dokonca aj domácej výroby, si priniesli z domu a výzdobu sme si vyrobili spoločne v ŠKD.

Rovesnícke učenie

Rovesnícke učenie (foto)

Aj takto možno nazvať aktivitu, ktorú si Slniečka pripravili samé pre seba a užili si ich na školskom ihrisku. Šikovní futbalisti zinscenovali taký menší futbalový tréning, gymnastky predcvičili zopár gymnastických prvkov a na záver si Slniečka vo dvojiciach vyskúšali základné kroky spoločenského tanca čača. Popoludnie, ktoré si Slniečka pripravia pre seba navzájom, si určite zopakujeme.

Slniečka nezabudli na svojich starkých

Slniečka nezabudli na svojich starkých (foto)

Starí rodičia zohrávajú v živote detí veľmi dôležitú a ničím nenahraditeľnú úlohu. Za čo všetko sú im vďačné, napísali Slniečka do pozdravov, ktoré spolu s milým darčekom pre svojich starkých vlastnoručne vyrobili.

September

Moje leto

Moje leto (foto)

Čo Slniečka cez prázdniny zažili a čo pekné videli, si medzi sebou nie len porozprávali, ale to aj takto umelecky stvárnili. Svoje zážitky tak ostatným sprostredkovali ako odraz vo svojich okuliaroch. Tu je galéria ich výtvorov.