Medzinárodný deň hudby u včielok (foto)
Včielky poznávali hudobné umenie, hudobné štýly. Počúvali hudbu, hrali sa na dirigentov a poznávali hudobné nástroje, rozprávali sa o významných osobnostiach hudobného života a obľúbených spevákoch.
Medzinárodný deň hudby u včielok (foto)
Včielky poznávali hudobné umenie, hudobné štýly. Počúvali hudbu, hrali sa na dirigentov a poznávali hudobné nástroje, rozprávali sa o významných osobnostiach hudobného života a obľúbených spevákoch.
31. október - Svetový deň sporenia (foto)
Finančná gramotnosť na škole
"Sporiť znamená mať pozitívne očakávania do budúcnosti a projektov, ktoré sa raz rozhodneme uskutočniť"
V tomto duchu sa niesli rozhovory v triedach. Okrem toho žiaci vyrábali pokladničky a zisťovali koľko kusov jedno-eurových mincí sa zmestí do jedného kilogramu. Aj takýmito aktivitami podporujem a rozvíjame finančnú gramotnosť na škole.
Motýliky aj v októbri tvorili (foto)
Hoci je október a motýle už nelietajú, my sme iné Motýliky, také šikovnejšie a hlavne tvorivejšie. Vieme sa zabávať a dokážeme urobiť z každého rožku trošku. Veď posúďte sami.
Tohtoročná výstava šarkanov vyhlásená Školským parlamentom na našom školskom dvore mala okrem veľmi pekného estetického zážitku aj jednu sladkú dohru. Žiaci zo 7.A vyrobili šarkana - Horalku. Aby dodržali tému, ktorú sme ako parlament určili a bola ňou jeseň, urobili jesennú edíciu Horalky. Zhotovili ju v nadmernej veľkosti a keďže zdobí náš plot, je určite neprehliadnuteľná. Všimla si ju aj maminka jednej našej žiačky, ktorá pracuje vo firme, kde sa Horalky vyrábajú a doniesla pre jej tvorcov krabicu týchto sladkých keksíkov.
V mene 7.A ďakujeme.
Na otázku, ako vznikol šarkan s jesennou tematikou "Horalka", sme sa spýtali triednej učiteľky 7.A Blanky Kuzminovej.
"Hneď v začiatkoch práce na Horalke školský parlament stopol ich rozhodnutie, nakoľko Horalka nie je jesenná tematika. No decká boli tak skalopevne rozhodnuté pre maketu tohoto keksíka, že neoblomne hľadali vhodnú alternatívu, aby sa zmestili do splnenia podmienky - Jeseň. Ich návrh bol originálny a tak presvedčivý, že som ich podporila a vychválila. Išli sme buď - alebo a teraz som rada. Tematika jesene bola splnená - listy, hríbiky, lieskovce... a to všetko na limitovanej jesennej edícii Horalky."
Žiaci z Dvojky boli opäť štedrí (foto)
V októbri si žiaci našej Dvojky opäť spomenuli na opustených psíkov v žiarskom útulku. Pri príležitosti Svetového dňa zvierat sme preto na škole zorganizovali zbierku. Deti psíkom doniesli množstvo maškŕt, piškót, mäsových konzerv, granúl. Nechýbali ani deky, uteráky, matrac, misky, vodítka, obojky a veľa hračiek. Okrem toho žiaci z 1.D, 2.A, 2.C, 3.D, 4.A, 4.B, 4.C vyzbierali aj 120 €. Plné auto spolu s finančným darom sme zaniesli do útulku. Poďakovanie patrí všetkým žiakom a netreba zabudnúť ani na tých, ktorí sa pod vedením našej p. učiteľky Maťky Bobokovej učia, že voľný čas sa dá prežiť aj na vychádzke s útulkáčom.
Listy stromov sa sfarbujú do rôznych odtieňov farieb od žltej, oranžovej, červenej až po hnedú farbu. Október je aj mesiacom úcty k starším. Deti by mali vedieť prejaviť svoje city a úctu k starším. Mravčeky vyjadrili lásku k starým rodičom vo forme darčeku – Váza s kvetmi a krátkej básne, ktorú starkým vlastnoručne napísali na rub, opačnú stranu obrázka. Deti tvorili viaceré výrobky – jesenné kreácie to znamená, že využívali prírodniny, ktoré si z domu doniesli ako sú listy javora, duba, žalude, šišky, gaštany, šípky, tekvice. Mravčeky počas sychravého počasia vyrobili veľkého šarkana tvoreného z prírodnín a krepového papiera. Pracovala skupinka šikovných detí Barbora, Hanzel, Húšťava, Púta, Hruščová, Kohútová, Ondríková, Lysenko – lepili lepiacou pištoľou gaštany, žalude, listy duba, rozdrobené kúsky šišiek, šípky, kúsky krepového papiera na maketu šarkana v tvare jesenného stromu. Dňa 22.10.2020 na školskom dvore deti z 2.C triedy vytvorili z gaštanov, listov a šišiek veľký hríbik - dubák. Zber jabĺk v záhrade, niektoré deti pomáhali rodičom a tak si zážitok pripomenuli a vyjadrili kolážou z papiera – jabloň v záhrade. Blíži sa obdobie dušičiek a deti si vystrihli a poskladali z papiera výkresu malé strašidielka ako origami, ktoré nám vyzdobia triedu koncom októbra v čase aktivity karneval – Haloween. Deti z domu priniesli tekvice rôznych tvarov, ktoré si postupne zdobíme a spoločne vyrezávame. Radi maľujú vodovými farbami a dôkazom je obrázok – veľký výkres téma: Jeseň s ježkom a šarkanom.
Pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2020 vyhlasuje knižnica J. Mahena v Brne 11. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá. Snahou je podporiť u detí gramotnosť v čítaní a má to byť vyrobená záložka do knihy, ktorá spája školy pod názvom: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo v próze. Cieľom projektu je nadviazanie spolupráce, kontaktov alebo spoznávanie jazyka, literatúry, histórie, kultúry či regionálnych zvykov a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Naši žiaci majú tento školský rok pridelenú partnerskú školu zo Slovenska. Je to základná škola z Vranova nad Topľou s ktorou si navzájom deti vymenia záložky. Deti ŠKD z našej základnej školy - Dvojky vytvorili veľa záložiek na tému hrdinovia z kníh a rozprávok. Tvorili rôznorodou technikou – maľovanie, kreslenie, koláž... Niektoré boli zhotovené pomocou paličiek z dreva, iné ozdobili bavlnkami alebo ich laminátovali.
Jeseň je už tu a k jeseni určite patria aj tekvice. Deti si dotvorili svoje tekvice rôznym spôsobom (gaštanmi, šípkami, žaluďmi).
Mesiac úcty k starším u Margarétok (foto)
Milá babka, milý dedko, znamenáte pre nás všetko.
Pretože Vás radi máme, božtek na líčko Vám dáme.
Október už tradične patrí našim starým rodičom a preto sme ich potešili drobným darčekom vyrobeným z lásky.
Dôležitý oznam (pdf)
Slniečko krásne svietilo a tak sme si jesenné tvorivé dielne rozložili po celom areáli našej Dvojky. Jeseň je doslova pani bohatá, pretože nám ponúka množstvo zaujímavého a krásne farebného materiálu. Deti si ho doniesli z domu alebo nazbierali na školskom dvore, využili svoju kreativitu a vytvorili naozaj úžasné dielka. Veď posúďte sami!
Deviatackú chodbu našej školy od minulého týždňa krášli výstava talentovanej žiačky Frederiky Dirnbachovej. Táto malá umelkyňa prezentuje najlepšie výsledky svojej tvorby. Akrylové maľby na plátne zachytávajú rôznu tematiku. Naše oko potešia jednoduché zátišia s predmetmi alebo romantickými kvetmi, nezvyčajne spracované expresívne portréty či pestrý zvierací svet. Frederike prajeme ešte veľa tvorivých síl!
Naša trieda Lienok sa v stredu poobede zmenila na triedu červených jabĺčok. 21.10. - Medzinarodný deň jablka. Vypočuli sme si známe piesne o jabĺčkach. Porozprávali sme si, prečo jesť jabĺčka a aké sú zdravé. Ochutnali jablkový koláčik. Z prinesených jabĺčok sme si urobili výstavku. Nakoniec sme si vyrobili a vymaľovali červené jabĺčka na ktorých máme nalepený už aj recept na koláčik. Ten si s maminkou doma upečieme.
Aj na bránu našej krásnej školy zaklopala pani jeseň. Tak ako každý školský rok dostali všetky triedy zadanie na jednu veľmi milú úlohu, ktorá sa stáva už pevnou tradíciou vítania najfarebnejšieho obdobia v roku.
Vďaka aktivitám žiackeho parlamentu ešte z minulého školského roku bola opäť vyhlásená akcia pre každú triedu, aby vytvorila symbol jesene či už v podobe tradičných šarkanov, alebo iných výtvorov symbolizujucich toto ročné obdobie. Všetci žiaci sa do výroby svojich diel pustili s veľkým elánom a so svojim výsledkom sa môžu v týchto dňoch pýšiť v okolí hlavnej vstupnej brány do našej školy. Výsledkom ich obrovskej snahy je krásna jesenná vernisáž, ktorá poteší každé oko, vchádzajúce do areálu "Dvojky" alebo okoloidúcich ľudí zamyslených nad tokom súčasných jesenných udalostí.
Margarétky "cestujú v čase" (foto)
Všetci vieme kde žijeme, ale aké poklady skrýva naše mesto a okolie, to už vie len málokto. Rozhodli sme sa, že tento rok sa budeme venovať histórii nášho mesta a jeho okolia. Začali sme Pohronskou hradnou cestou. Celý september sme pracovali v skupinách a hľadali zaujímavosti o hradoch. Tento mesiac sme si predstavili najznámejšie z nich. Revište a Sitno.
Doprava sa všetkých týka! (foto)
S Púpavienkami sme sa vybrali za dobrodružstvom. Hoci nie naživo, ale aspoň virtuálne. Oboznamovali sa tak s digitálnym svetom a cez počítač alebo interaktívnu tabuľu spoznávali rôzne miesta nielen na Slovensku ale aj vo svete. Ukázali svojim kamarátom miesta, ktoré dobre poznajú i tie, ktoré by radi navštívili. Cez google maps sme si posvietili aj na dopravu a všímali sme si rozdiel medzi poľnou a hlavnou cestou. Púpavienky sa hravou a zážitkovou formou učili pracovať s digitálnymi technológiami.
Darujem, daruješ, darujeme (foto)
Mesiac október sa niesol v znamení darovania. Darovali sme si navzájom pekné slovo, čím sme prinavrátili úsmev Púpavke, obdarovali sme sa krásnou jesennou výzdobou vďaka rozkošným malým ježkom a jesennou mozaikou, ktoré nám teraz skrášľujú naše Púpavkovo, darovali sme našim starým rodičom kúsok nášho srdiečka a nakoniec sme darovali krásne rozprávkové záložky pre partnerskú ZŠ z Vranova nad Topľou. Naše Púpavienky dobre vedia, že čím viacej dáš, tým viacej dostaneš
Deň bielej palice u Slniečok (foto)
Pri príležitosti Dňa bielej palice, ktorý každoročne pripadá na 15.10., si Slniečka vyskúšali, že život takto hendikepovaných ľudí je veľmi ťažký. Zistili to pri niekoľkých aktivitách, ktoré absolvovali so zaviazanými očami. 1. Museli prejsť po "švihadlovom chodníku". 2. Navliecť šnúrky do topánok. 3. Prejsť okolo prekážok podľa slovného navádzania. 4. Uvariť polievku podľa receptu, ktorý im diktoval kamarát. 5. Spoznať svojich spolužiakov podľa hmatu. Na záver sa pokúsili vyrobiť spoločenskú hru pre zrakovo postihnuté deti. Použili pri tom plastové aj drevené geometrické tvary prípadne prírodniny, aby hra bola dostatočne plastická. Aj keď sme sa dobre zabavili, veru nikto by si to s takto postihnutými nevymenil, ale určite im ochotne pomôžeme, ak to bude potrebné.
Lienky na jeseň zaujala príroda. Zbierali popadané listy na školskom dvore a z nich si potom v triede vyrobili stonožky. Vyzdobili si s nimi triedu. Z prinesených gaštanov a šišiek si vo dvojiciach zahrali piškvorky. Užili si pritom veľa zábavy.
Powered by aSc EduPage