• Svetový deň pozdravov u Púpavienok

          • Svetový deň pozdravov u Púpavienok (foto)

            Autormi myšlienky Svetového dňa pozdravov boli bratia MacCormakovci, ktorí v roku 1973 počas arabsko-izraelskej vojny hľadali spôsob ako zastaviť všetky vojny na svete. Vyslovili myšlienku, že v tento deň by každý mal pozdraviť aspoň 10 ľudí - pretože, keď ľudia budú spolu hovoriť, nebudú mať čas bojovať. Aj v oddelení Púpavienok sme si pripomenuli , že stačí každý deň pozdraviť svojich najbližších, známych, kamarátov, susedov. Nehanbiť sa pozdraviť, neschovávať sa. Zopakovali sme si, aké pozdravy poznáme, ako sa ľudia zdravili v minulosti a dnes. Spoločne sme vytvorili veľký plagát s pozdravmi v rôznych jazykoch.

          • Ježkovia v novembri

          • Ježkovia v novembri (foto)

            Tak už je to blízko... jeseň sa končí a začína najkrajšie obdobie roka. Ježkovia majú plné hlavičky a rúčky práce ako stráviť čas v ŠKD. Nielen farbami jesene, ale aj prípravou na advent. Martin na bielom koni síce neprišiel, ale aj tak sme si ho priblížili prezentáciou o zvykoch starých rodičov a o tom, ako trávili čas oni, keď boli malí.  Čítame si Guľka Bombuľka a nezabúdame si ho aj urobiť, kreslíme a píšeme si na chodník, či si vytvárame adventný kalendár, ktorý pripravujeme ako prekvapenie (psst... nikomu to nepovedzte) aj pre našich tretiakov, ktorí teraz nie sú s nami, ale o to viac nám chýbajú pri futbale. O chvíľku už príde Mikuláš, na ktorého sa tešíme a nesmiem zabudnúť na Luciu, snáď nám vymetie kúty a odplaší zlých duchov.

          • Slniečka v novembri

          • Slniečka v novembri (foto)

            Mesiac november sa vyznačuje pomerne pochmúrnym počasím, krátkymi dňami a tak trochu melancholickou náladou. Slniečka však svoj voľný čas, ktorý trávia v našom Úliku, využili naozaj aktívne. Pripomenuli si stále pretrvávajúce, ale aj tie zabudnuté ľudové tradície spojené s týmto ročným obdobím - Dušičky, Stridžie dni, dokonca si vyskúšali ako sa pára perie. Ešte stihli využiť krajšie počasie a na školskom dvore si vyskúšali rôzne prekážkové dráhy. Zopakovali si ako môžu šetriť el. energiu, či z čoho sa skladá ľudské telo, hrali sa s vlnou aj s farbami a pripomenuli si Medzinárodný deň pozdravov. Koniec novembra patril už tradične výrobe nášho adventného kalendára.

          • Mám svojich starkých rád

          • Mám svojich starkých rád (foto)

            Naši šikovní výtvarníci na II. stupni sa aj tento rok zapojili do 16. ročníka regionálnej výtvarnej súťaže, v ktorej mali nakresliť najkrajší zážitok so svojou starkou, starkým. Sme presvedčení, že dôležitosť starých rodičov v živote dieťaťa je nenahraditeľná a patrí do každého dňa, a nielen do mesiaca október. O to viac v čase, keď sú naši starí rodičia ohrození a často aj nedobrovoľne osamelí. Veríme, že výtvarné diela ich vnukov a vnučiek im prinesú potešenie a povzbudenie, ktoré tak veľmi potrebujú. Zo školského kola postupujú práce nasledovných žiakov:

            Eliška Tináková, 5.A; Larisa Salayová, 5.A; Emília Lavircová, 5.A; Ruth Šeligová, 6.A; Maroš Lumnitzer, 6.A; Emma Strompová, 6.A; Natália Pračková, 7.B; Terézia Pepichová, 7.B; Dominika Kretíková, 7.C; Janka Černáková, 7.D; Jessica Kubíková, 7.D; Diana Karásková, 8.A; Lea Hudecová, 8.B; Emanuel Lehotský, 8.B; Matúš Švec, 8.C; Ema Husenicová, 8.D

          • Popoludnie s Guľkom Bombuľkom

          • Popoludnie s Guľkom Bombuľkom (foto)

            Deti z oddelenia Ďateliniek sa stretli s Guľkom Bombuľkom, ktorý je ich známy kamarát z čias, keď sme mohli chodiť do Mestskej knižnice. Návštevy Mestskej knižnice nám chýbajú a tak sme sa znova stretli s Guľkom Bombuľkom a jeho priateľmi z dvora pri čítaní veselých príbehov v škole. Čítaním príbehov si deti zdokonaľovali čitateľskú gramotnosť, dozvedeli sa aj niečo o pani spisovateľke Márií Ďuríčkovej, ktorá túto knihu napísala. Napísala aj mnohé ďalšie, ktoré deti prečítali a poznajú, napr. Danka a Janka, Nie je škola ako škola, Majka Tárajka a mnohé iné. Deti vymysleli aj nový príbeh, kde Guľko Bombuľko spoznal novú kamarátku žabku Kvačku s ktorou zažil veselé aj nebezpečné príhody. Príbehy Guľka Bombuľka sa deťom páčili a tak sme sa rozhodli, že si každý vyrobí svojho Guľka Bombuľka. Deti sa veľmi snažili, hoci navíjanie vlny im robilo troška problém, ale napokon to zvládli super. Vlnu, klbko – Guľka Bombuľka, ktorého navinuli, oživili očkami, poniektorí mu dali aj rúčky a nožičky. Veď sa len pozrite na našich Guľkov Bombuľkov.

          • Knihy rozprávajú krásne príbehy

          • Knihy rozprávajú krásne príbehy (foto)

            Všetky Púpavky vedia, že čítať knihy je veľmi dôležité, preto sa knihy stali ich dobrými kamarátmi. Prežívajú s nimi nádherné dobrodružstvá a zároveň si cvičia jazýček, pamäť a rozvíjajú slovnú zásobu. Najväčším knihožrútom medzi Púpavkami je Timka, ale ani ostatné Púpavky sa nenechajú zahanbiť a čítajú ostošesť. Vika má doma aj super poslucháča, svojho milovaného psíka. So svojou pani učiteľkou sa rozhodli, že názov každej knihy, ktorú prečítajú v druhom ročníku, ukryjú do papierovej reťaze. Jeden krúžok – jedna kniha. Uvidíme, aká dlhá reťaz sa im podarí vytvoriť.

          • BUBNOVAČKA na DVOJKE

          • BUBNOVAČKA na DVOJKE (foto)

            19. novembra si pripomíname Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí. Pri tejto príležitosti sa naši žiaci 1. stupňa zapojili do bubnovania, aby bolo deti lepšie počuť. BUBNOVAČKA má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím.

            Siedmy ročník projektu organizoval ÚPSVR.

          • Prvá pomoc pri drobných poraneniach

          • Prvá pomoc pri drobných poraneniach (foto)

            V súčasnosti sa veľa hovorí o záchrane ľudského života, o dôležitosti vedieť poskytnúť prvú pomoc. Každý z nás je zraniteľný a preto by mal vedieť poskytnúť prvú pomoc. Veľmi sme sa potešili, že pani učiteľka Beátka Dubeňová znova prijala pozvanie do nášho oddelenia Ďateliniek na besedu o prvej pomoci, aby sa s nami podelila o svoje skúsenosti, odovzdala svoje cenné rady a poučila deti ako predchádzať úrazom. Pani učiteľka deťom ukázala, vysvetlila a naučila ich, ako môžu (aj napriek tomu, že sú len tretiaci), pomôcť niekomu kto pomoc potrebuje. Pani učiteľka vysvetlila deťom, ako sa dá pomôcť pri malých poraneniach, odreninách, ktoré sa im môžu stať kedykoľvek a kdekoľvek pri hre, alebo nejakej činnosti. Vysvetlila ako treba postupovať pri ošetrení, čo sa má a nemá robiť, aj prečo. Vieme a niektoré deti majú aj skúsenosť s tým, čo sa môže stať napr. pri páde z bicykla. Najskôr si to odnesie odreté koleno, lakeť, či brada, ale môže sa stať aj horšie – a to je zlomená ruka či noha. Preto pani učiteľka deťom ukázala a vysvetlila ako treba postupovať pri prvom ošetrení zlomenej ruky. Deti sa zahrali "na ranených a záchranárov", kde si mali možnosť vyskúšať, ako sa správne narába s trojrohou šatkou, ako ju správne a bezpečne upevniť. Deti sa presvedčili o tom, aké je dôležité vedieť poskytnúť prvú pomoc a zároveň predchádzať rôznym úrazom. Po skončení zaujímavej a prínosnej besedy sme sa pani učiteľke poďakovali za návštevu a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

          • Hudobné všeličo

          • Veľmi radi spievame... aj keď máme teraz odporúčanie o tom, že spievať máme čo najmenej, spev sme nahradili referátmi o živote a diele rôznych, nami obľúbených spevákov... Dozvedáme sa tak všeličo nové, lebo životy niektorých zahraničných spevákov sú naozaj zaujímavé a pestré... Po hovorenom slove si pustíme referujúcim vybratú pesničku z repertoáru daného speváka.

            A tak si aj takýmto spôsobom  rozširujeme  obzor našich vedomostí z hudobnej  oblasti.

          • Jeseň v Úliku

          • Jeseň v Úliku (foto)

            Jeseň pani bohatá, farbí stromy do zlata. Premaľúva celý svet.

            O tom aká je jeseň bohatá farbami aj plodmi sme sa presvedčili aj my v Úliku. V každom oddelení bolo veľké množstvo aktivít. Vo veľkom sme tvorili: maľovali, lepili, strihali, otláčali,... a práce sa nám podarili.

          • Život v tme

          • Život v tme (foto)

            V oddelení Ďateliniek sme si piatok 13. novembra pripomenuli "Medzinárodný deň nevidiacich". Deti sa dozvedeli, že v tento deň sa narodil francúzsky tlmočník Valentín Hauy, ktorý sa ako prvý začal zaujímať o spoločenskú a kultúrnu budúcnosť nevidiacich a slabozrakých. Valentín Hauy bol zakladateľom prvej školy pre nevidiace a slabozraké deti. Do takejto školy sa dostal aj Louis Braille, ktorý ako trojročný stratil zrak a aj napriek tomu dokázal pomôcť nevidiacim vo vzdelávaní a to tak, že vytvoril písmo pre nevidiacich - "Braillovo písmo", ktoré nevidiaci používajú aj dnes. Ďatelinky dnes už vedia, ako sa majú správať k nevidiacim, aj to ako im môžu pomôcť. Uvedomujú si, aké to majú ťažké nevidiaci a slabozrakí. Zážitkovými aktivitami si deti mali možnosť na chvíľku "vyskúšať", aké je ťažké byť nevidiaci. Pri prekonávaní prekážok museli využívať svoje zmysly. Napr. – ísť za hlasom, pomenovať predmet podľa hmatu, vône, alebo prekonávať prekážky v ceste pri chôdzi. Teraz vieme, zhodli sme sa s deťmi na tom, že zrak je pre nás veľmi dôležitý a preto si ho musíme chrániť. Hoci pravdou je, že my vidíme a máme aspoň predstavu o okolí, o predmetoch, na rozdiel od ľudí, ktorí majú život v tme.

          • Deň svätého Martina

          • Deň svätého Martina (foto)

            "Na svätého Martina"

            11 november, je deň, kedy meniny oslavuje Martin a v tento deň deti v školskom klube Úlik otvorili truhlicu slovenských ľudových zvykov a tradícií. V minulosti na sv. Martina vrcholila jeseň a ľudia vedeli, že sa blíži kráľovná dlhých a studených večerov "zima". Ako hovorí pranostika "Na sv. Martina kúri sa z komína"Prostredníctvom prezentácie deti poznávali históriu zvykov a tradícií našich predkov. Dozvedeli sa, že v Taliansku sa narodil Martin Tourský, známy svojou dobrosrdečnosťou, túžbou pomáhať. Hovorí o tom legenda o žobrákovi, ktorému poskytol počas studenej noci polovicu svojho plášťa. Zaujímavé sú aj legendy o husiach, ktoré ho rušili aj prezradili a preto skončili na svätomartinskom pekáči. O čom svedčí porekadlo "Na svätého Martina, plače husia rodina". Súčasťou dňa sv. Martina boli aj svätomartinské rožky pre čeľadníkov, na ktorých si deti tiež pochutnali. Najznámejšia je pranostika "Martin prichádza na bielom koni"Tento rok na bielom koni Martin neprišiel, ale deti majú svoje predstavy a tak si Martinových koníkov vyrobili rôznou technikou. Po sv. Martinovi sa ľudia stretávali počas dlhých večeroch na priadkach a "páračkách". Veruže si v niektorých oddeleniach deti vyskúšali aj páranie peria. Deň sv. Martina v školskom klube bol ozaj pestrý a zaujímavý. Už teraz sa deti tešia na ďalšie tajomstvá z truhlice slovenských ľudových zvykov a tradícií.

          • Helloween u Slniečok

          • Helloween u Slniečok (foto)

            Slniečka sa pred jesennými prázdninami dobre zabavili pri rôznych strašidelných aktivitách. Vonku hľadali stratených škriatkov a súťažili pri mumifikovaní svojich kamarátov. Zábava pokračovala aj v oddelení lovením rôznych nechutných vecí z hadieho hniezda, hádaním rozprávkových bytostí a všetko to skončilo hľadaním si vlastných prezuviek. No a potom už huráá na prázdniny!

          • Ako sa učí slovenčina na II. stupni počas pandémie COVIDU-19

          • Ako sa učí slovenčina (foto)

            Vyučovanie sa uskutočňuje podľa rozvrhu v každej triede on-line formou. Na hodinách sa učíme nové učivá, vysvetľujeme, pozeráme prezentácie, aby sme lepšie pochopili, gramatiku cvičíme formou pracovných listov. Nezabúdame si spestriť hodiny aj netradičnými spôsobmi. Tak aj žiaci v 7.A sa učili charakterizovať osoby formou módnej prehliadky, komentovali vlastné oblečenie aj štýl spolužiakov. Veľa čítame, tvoríme čitateľské denníky, pozeráme filmové spracovania literárnych diel a diskutujeme. Naše vedomosti si vieme otestovať priamo na hodinách v online-testoch. Pripravili sme aj nové jesenné číslo našich Dvojkovín.

    • Kontakty

      • Základná škola, Ul. M. R. Štefánika č. 17, Žiar nad Hronom
      • +421 45 678 89 20 - sekretariát
        +421 45 678 89 21 - riaditeľka školy
        +421 45 672 56 32 - školská jedáleň
      • Ul. M. R. Štefánika č. 17,
        965 01 Žiar nad Hronom

        https://dvojka.edupage.org
        Slovakia
      • 37831518
      • 2021648233
    • Prihlásenie