Dospievanie je vývojové obdobie medzi detstvom a dospelosťou. Je charakterizované výraznými zmenami vo všetkých zložkách osobnosti. Mení sa telesný vzhľad, vyvíjajú sa mentálne schopnosti, často dochádza k búrlivým citovým prejavom. Iný rozmer nadobúdajú vzťahy k rodičom a k iným osobám. Aby toto náročné obdobie prípravy na samostatný život v dospelosti naši žiaci zvládli čo najlepšie, pripravili sme pre nich v spolupráci so spoločnosťou MP Education, s.r.o., interaktívne prednášky spojené s besedou. Lektorka Mgr. Viera Holecová poskytla žiakom dôležité informácie, ktoré im pomôžu lepšie pochopiť zmeny, ktorými budú prechádzať. Pre štvrtákov to bola prednáška s názvom Z húsenice motýľom, pre dievčatá siedmačky prednáška Dospievam alebo život plný zmien... a pre chlapcov siedmakov bola určená prednáška Na štarte k mužnosti.
Nerušiť dospievam!
Zdravie si chráň
Na Dvojke pokračovali šiestaci 3. a 15. marca 2022 besedou v oblasti prevencie "Viem kto som" - témou Zdravie si chráň s npor. Holečkovou, p. Kováčom a p. Malatincovou.
Všedkovedkovia z Dvojky
Všedkovedkovia z Dvojky (foto)
Každoročne sa žiaci našej školy zapájajú do celoslovenskej súťaže VŠETKOVEDKO. Aj tento školský rok predviedli svoje vedomosti v rôznych predmetoch. Úlohy na matematické myslenie a tiež čítanie s porozumením im dali poriadne zabrať. Tento rok sa zapojilo do súťaže 87 žiakov prvého stupňa. Získať titul Všedkovedka sa podarilo získať 25 žiakom. Margarétka Prekoppová z 2.A triedy vstúpila do siene slávy Všetkovedka nakoľko sa umiestnila na 1. mieste.
Srdečne blahoželáme jej aj všetkým úspešným riešiteľom!
Moja malá záhradka
Niektoré triedy na DVOJKE sa zapojili do projektu spoločnosti Kaufland - Moja malá záhradka. Každá zapojená trieda dostala sadu 20 semiačok, ktoré deti zasadili. Teraz už neostáva nič iné len polievať a čakať, čo vyrastie.
Návšteva Mestskej knižnice Michala Chrásteka
Návšteva Mestskej knižnice Michala Chrásteka (foto)
Počas návštevy mestskej knižnice zažili Púpavienky z 3.A veselé chvíle. Pri interaktívnom čítaní knihy spisovateľa Dušana Taragela Rozprávky pre neposlušné deti museli žiaci zvládnuť aj zákerné otázky o tom, či sú leniví alebo lakomí. Kniha zaujala ich fantáziu a do knižnice sa o mesiac určite zase vrátia.
Aj cez prázdniny Dvojka žila
Aj cez prázdniny Dvojka žila (foto)
Ako jediná škola v meste počas Jarných prázdnin žila naša Dvojka. Do školského klubu detí sa nám prihlásilo 33 detí nielen z našej školy. Počas 5 dní si deti užili slniečko, hry na školskom dvore, spoznali nových kamarátov, zoznámili sa s novými technikami tvorivosti, zasúťažili si, ochutnali čo dobré navarili pani kuchárky. Prežili spolu chvíle, ktoré im spríjemnili prázdninové dni. Pani vychovávateľky sa snažili vyplniť im dni hudbou, tancom, cvičením. Zábavnou formou sa naučili aj niečo o Zubožrútovi, pani Jari, jarných kvietkoch a indiánoch. Nezabudli sme ani na zabudnuté remeslá starych materí - výšivkárstvo či šitie krojov, ktoré si deti vyskúšali zatiaľ aspoň so servítkami. Týždeň v Úliku na Dvojke určite stál za to.
Bezpečne na internet
V piatok 4. marca 2022 pokračovali žiaci 5.A, 5.B a 6.A v preventívnom projekte "Detská policajná akadémia" s npor. Holečkovou. Témou bolo "Bezpečne na internet".
Medzinárodný deň planetárií a hvezdární
Medzinárodný deň planetárií a hvezdární (foto)
Tradícia Medzinárodného dňa hvezdární a planetárií vznikla v Taliansku roku 1995 z iniciatívy združenia Amici dei Planetari a veľmi rýchlo sa rozšírila do celej Európy. Tento deň bol pôvodne plánovaný na poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou. Bol zmenený a je určený na deň 15.03. Pri tejto príležitosti slovenské planetáriá využijú tento rok na zorganizovanie svojho prvého tohtoročného verejného astronomického pozorovania na dunajskom nábreží pred Kolkovňou v OC Eurovea o 19.00 hod.. Tešiť sa môžete na pozorovanie oblohy ďalekohľadmi, výklad ako sa orientovať na nočnej oblohe. Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom patrí medzi jedno z kultúrno-výchovných zariadení prírodovedného charakteru na Slovensku. V roku 1990 bola Hvezdáreň Maximiliána Hella pomenovaná po významnom slovenskom astronómovi 18. storočia a rodákovi zo Štiavnických Baní. Nová budova Planetária bola slávnostne daná do užívania 27.09.1996 aj s projekčným prístrojom Zeiss Klein Planetarium 2P, vyrobeným nemeckým optickým koncernom Carl Zeiss Jena. Na polguľovitú kupolu s priemerom 10 metrov premieta Slnko, Mesiac, hviezdy, planéty a iné objekty. Planetárium šíri poznatky z technických vied a odboru astronómie a ponúka tematické programy pre školské exkurzie, záujmové krúžky a verejnosť. Sú zložené z odborných prednášok a demonštrácie astronomických úkazov na oblohe, besied, premietania filmov, videoprojekcií či pozorovania oblohy prostredníctvom astronomickej techniky, ďalekohľadmi. Niektoré oddelenia ŠKD – ÚLIK z dvojky navštívili Hvezdáreň v našom meste. Dozvedeli sa množstvo zaujímavostí o slnečnej sústave, zemskej príťažlivosti a beztiažovom stave astronautov vo vesmíre, na Mesiaci či Marse, pozreli si videoprojekciu - pozorovanie oblohy, súhvezdí prostredníctvom techniky.
Tanečná TV
Projekt Tanečná TV je balík 8 vyuč. hodín určených pre žiakov I. stupňa ZŠ, ktoré sa uskutočňujú 2x do týždňa počas hodín TV. Vedie ich lektor z tanečnej školy Laciho Strikea. Na našej škole sa do projektu zapojilo 6 tried – 4.A, 4.B, 3.A, 3.B, 2.B, 2.C. Lektor na začiatku hodiny žiakom prehrá video, ktoré predstaví, čo sa na danej hodine bude diať. Každá hodina začína rozcvičkou, v jadre hodiny sa deti učia základné tanečné kroky, Freestyle a jednoduché choreografie. Hodina končí strečingom. Deťom sa popri výučbe tanca rozšíria aj teoretické poznatky o vzniku jednotlivých tanečných štýlov - ako vznikali a ako sa formovali až do dnešnej podoby. Keďže cvičenie sa spája s hudbou, hodiny sú pre deti veľmi atraktívne, užijú si mnoho zábavy a pohyb hravo zvládajú. Projekt je financovaný z verejných zdrojov pod záštitou MŠ a školu nič nestojí.
Ypsilon – slovina je hra
Ypsilon – slovina je hra (foto)
Žiaci z prvého stupňa aj v tomto roku skvelo zabodovali v celoslovenskej súťaži Ypsilon – slovina je hra. Do súťaže sa zapojilo 88 žiakov z prvého až štvrtého ročníka, z toho 32 žiakov dosiahlo v teste 100% úspešnosť. Naša Dvojka skončila v úspešnosti škôl nad 80 súťažiacich na 4. mieste v rámci Slovenska.
Gratulujeme!
Karneval
Dnes 2.A začiatok marca vymenila učenie za KARNEVAL. Promenáda v maskách, diskotéka, hry a v ŠKD pochovávanie basy.
Fašiangovanie v ÚLIKU
Fašiangy, Turice, Veľká noc príde...
jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek, ktorú si zaspievali aj deti zo školského klubu ÚLIK na poslednej fašiangovej slávnosti pred Popolcovou stredou. Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy nazývame Fašiangy. Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú karnevalové slávnosti. Takú ozajstnú karnevalovú slávnosť mali 1. marca aj ulikáči nášho školského klubu. Zabávali sa a hodovali na rôznych fašiangových dobrotách vo svojich oddeleniach, potom sa presunuli na školský dvor, kde im pri zábave prialo aj krásne počasie. Najveselšie obdobie roka však strieda 40 dňový pôst. Na poslednej fašiangovej zábave sa symbolicky pochováva basa. Deti mali možnosť vidieť a zúčastniť sa na obrade pochovávania basy s krátkym programom, ktorý pre ne pripravili deti z oddelenia Motýlikov a Ďateliniek.
Netradičná hodina literatúry
Netradičná hodina literatúry (foto)
Na hodine literatúry nemusia žiaci sedieť v laviciach a mať v rukách čítanky. Čítanie s porozumením sa môže realizovať aj zaujímavejšou formou. A jednu z nich zažili aj žiaci 6.A, ktorí sa na hodinu literárnej výchovy vybrali priamo do knižnice. Tu sa dozvedeli zaujímavosti o našom najznámejšom básnikovi P. O. Hviezdoslavovi, počúvali jeho slávnu Zuzanku Hraškovie, vyskúšali si dramatizáciu básnického textu a formou priateľského rozhovoru sa s pani knihovníčkou porozprávali o živote a pocitoch detí v minulosti a porovnali ho so súčasnosťou. Literatúra a čítanie s porozumením môže mať aj takúto podobu!
Múdra sova
Poznáte odpovede na tieto otázky? Ktoré zvieratká prespia zimu? Aký je najvyšší vrch Slovenska? Kde sa nachádza Eiffelova veža? Ako sa nazýva galaxia, v ktorej žijeme? Tieto a mnoho iných otázok rôznej obtiažnosti podľa veku zodpovedali naši Úlikáči v súťaži "Múdra sova". V každom oddelení boli tri najmúdrejšie sovičky s najvyšším počtom bodov odmenené diplomom.
Recept na priateľstvo
Vo februári na sv. Valentína obdarovávame tých, ktorých máme radi. Na "dospelácku lásku" sme ešte v 4.B malí, ale na priateľstvo rozhodne nie. Čo pre nás znamená priateľstvo? Aký by mal byť najlepší priateľ? Ako si priateľstvo udržať? To sú otázky, nad ktorými sme sa zamýšľali pri Recepte na priateľstvo a pri vymýšľaní basní na rovnakú tému. Búrka nápadov bola veru poriadna. Vybrali sme spolu tie najlepšie a vytvorili sme milé básne o dôležitosti priateľstva. Pretože ako sa píše v našej básni: "Milí k sebe každý deň môžeme byť, ľahšie sa nám na tomto svete bude spolu žiť".
Projekt SRDCE
Sedieť v lavici a počúvať monológ učiteľa nie je nič pre nás. Na hodinách prírodovedy v 4.B využívame modernejšie metódy. Snehová guľa, bzučiace skupiny, či skladačka. Čo majú spoločné s učením sa? To sú metódy, pomocou ktorých sa učíme všetko dôležité, aj o srdci, na prírodovede rovesníckym učením. Je to zábava a zážitok. Žiadna nuda! Naučili sme sa, ako pracuje srdce, čo je životospráva a ako si vytrénovať zdravé a silné srdce.
Vybrané a nevybrané slová
Vybrané a nevybrané slová (foto)
Čo už len môže byť zaujímavé na slovenčine? Veď je to nuda! Omyl! Na hodinách slovenského jazyka v 4.B rozvíjame tvorivosť, vymýšľame nové vybrané a odvodené slová, hľadáme súvislosti aj tam, kde možno nie sú. Zisťujeme, koľko slov dokážeme napísať na slabiky s obojakými spoluhláskami. Píšeme príbehy na vybrané slová a vety, v ktorých použijeme čo najviac vybraných slov. Pracujeme vo dvojiciach, v skupinách a učíme sa hodnotiť výsledok svojej práce. Dokonca kreslíme aj zvieratá z vybraných slov, ktoré v reálnom svete nenájdete.
Angličtina pre život
Dialóg, rozhovor či prezentácia projektu na rôzne témy? To sú hlavné prostriedky precvičovania angličtiny v 4.B. Každý deň v triede začíname konverzáciou v anglickom jazyku. Nové slovné väzby, frázy a slovíčka si precvičujeme vo dvojiciach a v skupinách, využívame rôzne obrázkové pomôcky a na konci témy si všetko upevníme pri tvorbe a prezentácii projektu. Angličtina nás baví!
Naše prvé projekty
Žiaci 1.D triedy si vyskúšali vytvoriť svoje vlastné projekty a to o zvieratkách, o ktorých sa učili na hodine prvouky. Na to, že to boli ich prvé projekty, ktoré si pripravilli a aj sami o nich museli porozprávať, sa im vydarili.
Mgr. Táňa Kulichová, triedna učiteľka
Spodobovanie a spolupráca
Spodobovanie a spolupráca (foto)
Štvrtáci z déčky, sme na hodine slovenčiny preberali spodobovanie. Avšak, nebolo to len také nudné učenie. Boli sme rozdelení do skupín a plnili úlohy na pracovných listoch a pritom sme sa učili spolupracovať, utužovali kolektív a trochu sme sa aj zabavili.