Školský špeciálny pedagóg

Práca ŠŠP

Práca školského špeciálneho pedagóga

Pracujem ako školský špeciálny pedagóg so žiakmi, ktorí majú diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia, poruchu aktivity a pozornosti, narušenú komunikačnú schopnosť, chorými a zdravotne oslabenými, s mentálnym postihnutím a zrakovým postihnutím. So žiakmi pracujem počas vyučovania, stretávame sa pravidelne. Náplň mojej práce vychádza z toho, aké má dieťa ťažkosti, ktoré funkcie je potrebné reedukovať – čiže opäť vytvoriť, alebo zlepšiť, pričom rešpektujem osobnosť dieťaťa.

Práca so žiakmi

Hlavnú náplň mojej práce tvorí priama práca so žiakmi so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami. Títo žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne konzultácie. Ako pomôcky pri práci využívam odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia,  poruchou aktivity a pozornosti, narušenou komunikačnou schopnosťou, s chorými a zdravotne oslabenými, s mentálnym postihnutím. Dôležitú úlohu tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.

Práca s rodičmi

Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so špeciálnym pedagógom podľa potreby. Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.

Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou a školským zariadením Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP), Centra špeciálneho poradenstva a prevencie (CŠPP) a zabezpečuje súhlas poradenského zariadenia s individuálnou integráciou konkrétneho žiaka.